Rejestracja i logowanie

Zlikwidują kolejne bariery architektoniczne dla niepełnosprawnych

Wydarzenia 17-05-2019 Autor: ez. Foto: R.Małachowski
2

Obniżenie krawężników i zainstalowanie żółtych płytek chodnikowych z wypustkami - do tego na wniosek jednego z radnych zobowiązał się kutnowski magistrat. Które miejsca dają się szczególnie we znaki osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich i gdzie przeprowadzone zostaną remonty mające na celu pozbycie się barier architektonicznych?

Interpelację z wnioskiem o likwidację barier architektonicznych dla niepełnosprawnych złożył radny Robert Małachowski. Zaznacza on, że aby się ich pozbyć konieczny jest remont na ul. Oporowskiej przy głównym wjeździe do supermarketu, przy ul. Narutowicza przed wejściem na plac targowy (skrzyżowanie ulic Narutowicza i Okrzei) oraz przy chodniku w kierunku placu targowego przy ul. Narutowicza (skrzyżowanie ulic Narutowicza i Mireckiego).

- Od wielu lat jestem zwolennikiem idei „Kutno bez barier architektonicznych”. Zgodnie z nią w ostatnich latach zrealizowano nowe inwestycje, a w szczególności dotyczy to ulic i chodników. Niestety, część z dotychczas niezmodernizowanych miejsc nie spełnia obecnie wymaganych norm, np. chodnik dla pieszych na ul. Oporowskiej przy jedynym (niestety) wjeździe do supermarketu Carrefour. Znajdują się tam wysokie i nierówne obrzeża betonowe. Dla starszych ludzi jeszcze większą barierą są przejście dla pieszych znajdujące się przy targowicy miejskiej, u zbiegu ulic Narutowicza i Okrzei oraz Narutowicza i Mireckiego. Są one nieutwardzone i zawierają niepotrzebne krawężniki. Jest to utrudnienie dla osób idących na plac targowy oraz osób poruszających się wózkami i rowerami. W wielu innych miejscach naszego miasta w pasie chodnika znajdują się zupełnie niepotrzebne dość wysokie krawężniki. Taka sytuacja występuje m.in. na chodnikach przy ul. Staszica 19a i 20 oraz przy skrzyżowaniu ulic Zdrojowej i Tarnowskiego - czytamy w piśmie radnego.

Robert Małachowski dodaje także, że miejsc z podobnymi barierami architektonicznymi na terenie naszego miasta jest więcej i konieczne jest przeprowadzenie przeglądu miasta pod tym kątem i systematyczne (w miarę możliwości finansowych) ich eliminowanie.

- Przy okazji należy również zauważyć problemy, z którymi zmagają się ludzie niepełnosprawni poruszający się na wózkach inwalidzkich. Jazda z ich użyciem jest uciążliwa (lub niekiedy uciążliwa) i utrudnia normalne funkcjonowanie, przez co osoby te są nieobecne na ulicach miasta, tak jakby ich wcale nie było, a żyją pośród nas. Uważam, że czas na zmianę naszej mentalności. Należy okazać większe zrozumienie, empatię oraz wyobraźnię - dodaje.

Miasto do tego wniosku odniosło się z aprobatą. Jak zapowiedział zastępca prezydenta Kutna Jacek Boczkaja, Wydział Zarządzania Drogami Miasta Kutno zleci wykonanie prac remontowych, o które prosi radny.

- Przedmiotowy remont zostanie wykonany w drugiej połowie bieżącego roku - informuje Boczkaja.

komentarze (2)
Dodaj komentarz

sralem tam kiedys!

A kiedy ktoś się w końcu zajmie ulicami Łokietka i Jagiełły? Duże osiedle, duża szkoła i przedszkole, Pionier co mógł to zrobił w tej kwestii ale miasto zupełnie olewa ten teren! Niech taki urzędas wsiądzie na wózek i spróbuje przejechać ulicą Łokietka od skrzyżowania z Chrobrego do szkoły na Jagiełły (ale nie między blokami, bo tak jak powiedziałem Pionier zrobił co do niego należało) - wtedy pogadamy...

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także