Rejestracja i logowanie

Znicze TPZK ku pamięci wymordowanym Żydom

Wydarzenia 27-01-2020 Autor: ksz
14
Znicze TPZK ku pamięci wymordowanym Żydom

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej co roku zapalają znicz pamięci pod murem getta Konstancja, w którym więziono około 7000 kutnowskich Żydów. Zostali oni w 1942 roku zamordowani w niemieckim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady - stał się międzynarodowym symbolem. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Ponad 1,1 mln osób nie doczekało wolności. Zginęli w największej z hitlerowskich fabryk śmierci. Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje.

Na stronie Fundacji Shalom napisano: Nieodłączną częścią obchodów jest akcja „Płomień Pamięci”. Fundacja Shalom apeluje o zapalenie świec w oknie każdego domu i wirtualnie na Facebooku: Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło.

- Podczas corocznych obchodów przywołujemy pamięć pomordowanych w gettach i obozach, widzimy cienie tych, których już nie ma. Chcemy, aby Dzień Pamięci o Holokauście stał się dniem dającym nadzieję, że świat może stać się domem dla wszystkich ludzi, miejscem wolnym od nietolerancji i uprzedzeń - mówi Bożena Gajewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

komentarze (14)
Dodaj komentarz

Szczerze mi żal tych pomordowanych ale to co widziałem w relacjach z obu uroczystości bardzo mnie wk...ło. Wynikało z nich że to Polska i Polacy najbardziej wczuwają się w te obchody. Po stronie żydów i Izraela była tylko polityka i wyrachowanie. Takiego lizodupstwa ze strony polityków izraelskich do Rosji i Putina można było tylko zobaczyć u polaków do żydów i Izraela. W sytuacji gdy z ich strony nie widać żadnej wdzięczności a nawet jesteśmy obrażani i opluwani. Wstyd mi za naszych polityków płaszczących się przed byle żydem obwiniającym nasz za wszystkie grzechy świata.

Ciesz się, że nie przepraszali, tak jak pewien prezydent swego czasu.

Nieszczęśni redaktorzy z KCI zapomnieli napisać że to Armia Czerwona wyzwoliła Auszwic . To takie obecnie nie poprawne politycznie.

szkoda że nie chcieli nam pomagać 17 września tylko jak tchórz z nożem i w plecy

Co ma jedno do drugiego ? Fakt jest taki że to oni wyzwolili Auszwic . I tyle w temacie.

jakby 17 09 39 nie wbili nam noża w plecy, to nie byłoby im co "wyzwalać" a z helmutami prędzej czy póżniej byśmy sobie na swoim terenie poradzili

Wierzysz w to co mówisz czy mówisz to co wierzysz.

Niech spoczywają w pokoju, a dla nas to przestroga,nigdy więcej.

pilnujcie tych zniczy bo przyjdzie Dziarkowski i ukradnie, niczemu nie przepuści

a wymordowanym chrześcijanom nie???

To w Kutnowskim getcie byli chrześcijanie, dzbanie.

Tyś baran a nie piłsudczyk. Nie wycieraj sobie gęby imieniem Marszałka!

Piłsudski miał bardzo dobre relacje z Polakami pochodzenia żydowskiego. Marszałek był wrogiem antysemityzmu uważał on że podziały i konflikty na tle etnicznym i narodowościowym osłabiają Polskę !

To prawda.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także