Rejestracja i logowanie

Związek żąda wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli. Jest wniosek w Sejmie, rusza zbiórka podpisów

Wydarzenia 13-02-2020 Autor: ksz, Głos Nauczycielski
31
Związek żąda wyższych wynagrodzeń dla nauczycieli. Jest wniosek w Sejmie, rusza zbiórka podpisów

- Choć marszałek Sejmu nie znalazła w ciągu ostatnich tygodni chwili, by się spotkać z przedstawicielami ZNP, to Związek nie zamierza dłużej czekać z akcją zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy gwarantującej nauczycielom godne zarobki - donosi Głos Nauczycielski.

– Do biura podawczego Sejmu złożyliśmy ponad 1200 podpisów, które są potrzebne do zarejestrowania komitetu inicjatywy obywatelskiej – poinformował wczoraj prezes ZNP Sławomir Broniarz. – Chcieliśmy złożyć podpisy na ręce pani marszałek, od ponad miesiąca zabiegaliśmy, by to zrobić, by marszałek znalazła chwilę na rozmowę z nami. Niestety pani marszałek jest tak zajęta, że nie jest w stanie odpowiedzieć nam na pytanie, kiedy chciałaby się spotkać z przedstawicielami środowiska, które przecież sama reprezentuje. Elżbieta Witek jest z zawodu nauczycielką.

ZNP zebrał wspomniane podpisy jeszcze w styczniu br., ale czekał z ich złożeniem w Sejmie na wyznaczenie przez marszałek Elżbietę Witek terminu spotkania. W poprzednich latach autorzy obywatelskich projektów ustaw zwyczajowo spotykali się z marszałkiem Sejmu, by w ten uroczysty sposób inicjować zbiórkę wymaganych przez prawo 100 tys. podpisów.

Przypomnijmy – zgodnie z ustawą o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, czynności związane z przygotowaniem projektu ustawy, jego rozpowszechnieniem, promocją oraz organizacją zbierania podpisów spoczywają w rękach właśnie komitetu inicjatywy ustawodawczej. Komitet taki może utworzyć grupa co najmniej 15 obywateli, którzy wskazują swojego pełnomocnika i jego zastępcę (w przypadku projektu ZNP jest to – 19 osób reprezentujących ZG). Jednym z zadań komitetu było zebranie pod projektem pierwszego 1000 podpisów, wymaganego do złożenia u marszałka Sejmu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

To kluczowy moment procedury. Przyjęcie przez marszałek Sejmu zawiadomienia o powołaniu komitetu inicjatywy obywatelskiej (co powinno się wydarzyć w ciągu 14 dni) uruchomi procedurę zbiórki minimum 100 tys. podpisów pod projektem. Od momentu przyjęcia zawiadomienia komitet może też rozpocząć kampanię promocyjną dotyczącą projektu. Komitet ma na to wszystko maksymalnie 3 miesiące liczone od daty postanowienia marszałka Sejmu o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu.

– Nasza inicjatywa zakłada, że wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela będzie powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w kraju ogłaszanym przez GUS. To przeciętne wynagrodzenie obliczane na podstawie danych z III kwartału roku poprzedniego będzie krokiem na rzecz istotnej poprawy sytuacji materialnej nauczycieli – tłumaczy prezes ZNP.

Inicjatywa obywatelska jest efektem decyzji 42. Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP, który chciał zmiany sposobu ustalania wysokości średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela, w efekcie czego nauczycielskie zarobki zostałyby związane ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

Zgodnie z pomysłem, wysokość średniego i zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego powinna stanowić określony procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w III kwartale roku wcześniejszego. Dlaczego w III kwartale? To efekt kalendarza prac nad budżetem państwa. Informację na temat wynagrodzeń w IV kwartale Główny Urząd Statystyczny publikuje w marcu roku następnego. Czyli wtedy, gdy Sejm już ma za sobą prace nad budżetem. Dlatego najnowsze dane na temat wysokości średniej płacy należy czerpać z danych z III kwartału.

Związek zaproponował, by w art. 30 ust. 5 KN zapisać, że stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego określa w rozporządzeniu ministerstwo edukacji, a kwota wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela dyplomowanego z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowi co najmniej 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie zasadnicze na pozostałych poziomach awansu i wykształcenia byłoby proporcjonalnie niższe, z tym, że wynagrodzenie stażysty z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym stanowiłoby co najmniej 73 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego.

– Liczymy na to, że uda nam się zebrać nie tylko 100 tys. podpisów, ale też przekonać parlament, że płace nauczycieli powinny wynosić zdecydowanie więcej niż dziś – uważa prezes Związku.

Przypomniał, że w styczniu br. wzrosły wynagrodzenia jedynie niewielkiej grupy 19 tys. nauczycieli o najniższych zarobkach. A i to tylko dlatego, żeby ich pensje nie były niższe od wynagrodzenia minimalnego w gospodarce!

– To uwłacza godności zawodu nauczyciela. Okazuje się bowiem, że pensja nauczyciela jest niższa od wynagrodzenia minimalnego – podkreśla prezes ZNP. – Chcemy, żeby dobra jakość polskich nauczycieli, która wielokrotnie była przywoływana w ostatnich tygodniach choćby na podstawie wyników międzynarodowego badania umiejętności piętnastolatków PISA, była także w jakiś sposób podkreślona poprzez podwyżkę wynagrodzeń. Gdyby parlament przyjął nasze rozwiązanie, to wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela dyplomowanego wynosiłoby 4931 zł, a stażysty – 3599 zł.

Przyjęcie propozycji ZNP oznaczałoby, że płaca zasadnicza nauczyciela dyplomowanego byłaby o ok. 1,1 tys. zł wyższa, a stażysty – o ponad 800 zł.

– Jestem przekonany, że nauczyciele poprą tę inicjatywę, a zebranie ponad 100 tys. podpisów w ciągu 3 miesięcy nie będzie problemem. Liczymy na wsparcie całego środowiska nauczycielskiego, a nie tylko osób skupionych w ZNP. Nauczycielska bieda nie ma barw związkowych czy politycznych. Wszyscy nauczyciele zarabiają tak samo źle – przypomina prezes ZNP. – Wydawało mi się, że marszałek Witek, nauczycielka, jedna z nas, będzie orędownikiem naszej sprawy. Szkoda, że to się odbywa tak, jak się odbywa. Będziemy zabiegali o spotkanie z każdym z wicemarszałków Sejmu, by przedstawić cele i założenia naszej inicjatywy oraz szukać poparcia wśród wszystkich klubów parlamentarnych.

Źródło: Głos Nauczycielski

komentarze (31)
Dodaj komentarz

Te nauczyciekie . nieroby to niech się wezmą za pracę a nie znów zaczynają mącić kosztem uczniów.

dlaczego kci pokazuje to indywidum oni znikli z ekranu telewizyjnego

No tak i może jeszcze strajk, który będzie wspierał Pan Wdowiak...tak wspierał, tak wspierał, że jego decyzją nie wypłacono nauczycielom ani złotówki rekompensaty ze środków które UM dostał na nauczycielskie pensje!!!

Broniarz i jego zachcianki państwo nie głupie, a papier wszystko przyjmie.

Po co kształcić obateli, ciemnota nie stwarza problemów, głosuje za 500+ i emeryturą o 5 zł wyższą!!!

Popieram Was nauczyciele! Trzymam kciuki za powodzenie waszych starań.

Znowu zaczyna, awanturnik dziadyga

Oho... nierób i pasożyt się uaktywnił... jak zwykle przed wyborami. Znowu chce coś dla siebie ugrać. Przecież nauczycieli to on ma gdzieś, dla niego liczy się tylko kasa i ciepły dożywotni stołek

Już bezrobotna tepa masa nierobów pisowskich wyciera sobie mordy nauczycielami. No tak... edukację ukończyło się na szkole podstawowej więc można frustrację wylewać na forum. Tylko tyle możecie.

Pan dlaczego nie w pracy? Odbijanie karty się znudziło? Lepiej stać co miesiąc w UP podbijać ubezpieczenie na kolejny miesiąc?

Skąd to przekonanie ze nie jestem w pracy. Janie byłbyś Pan naprawdę rozczarowany. Proszę nie mierzyć wszystkich miarą pisowca.

Pracodawca sprawdził Twoje wykształcenie zanim zatrudnił? Trzeba być niezłym imbecylem aby nazywać osobę o imieniu "Janusz", Janem emoji smutne Twe życie że każdy kto jest przeciwny Twym słowom musi mieć odmienne poglądy polityczne. Nie ważne za kim jestem ja czy Twa osoba - nie interesuje mnie to nawet. Głupoty nie oszukasz, imbecylem zostaniesz nadal nawet jeśli jednego roku będziesz za PO, drugiego za PiS, a trzeciego za SLD.

Skoro jesteś w pracy, to zajmij się tym za co ci pracodawca płaci a nie hejtowaniem w necie...

Broniarz żąda , państwo daje i tak do końca rządów PIS. Wygra PO to żądania tego platformerskiego sługusa się zakończą.

Kasa poszła na emerytów , żeby wiedzieli ba kogo głosować , nauczyciele znów na końcu kolejki po podwyżkę .

"Drodzy nauczyciele", pamiętajcie że Wasza praca to nie tylko dyktowanie uczniowi podręcznika do zeszytu, zadawanie prac domowych i umawianie kartkówek/sprawdzianów na jeden termin z innymi przedmiotami. Waszym obowiązkiem jest również przekazywanie swojej wiedzy, dbanie o to aby uczeń wychodząc z lekcji rozumiał to co było tłumaczone jak i w chwili gdy potrzebuje pomocy to ją otrzyma. Nauczcie się prowadzić tak zajęcia aby w chwili z dzwonkiem kończyły one się dla Was jak i uczniów. Nie róbcie ani sobie, ani im dodatkowej pracy w domu. Jest to za trudne? Biedronka czy Lidl boryka się z brakiem personelu, lepiej płacą i nie trzeba się użerać z dzieciakami... czyżby nie same korzyści? Podwyżkę i premie otrzymuje się za efekty. Z roku na rok Wasze efekty przekazywania wiedzy są co raz bardziej słabsze. W kilku krajach UE nauczyciel nie otrzyma premii w chwili gdy uczniowie nie osiągnął minimalnego progu wyników, dlatego tam się starają. Tutaj macie totalną samowolkę, byle by tylko odbębnić lekcje i do domciu. Smutne, ale prawdziwe.

"co raz bardziej słabsze"? Na języku polskim pan/i raczej nie uważał/a.

Janie... problem polega na tym że nauczyciel bez problemu poradzi sobie pracujac w biedronce. Niestety już ktoś taki jak ty nie ma możliwości intelektualnych by podołać pracy nauczyciela. Nie chcąc znęcać się nad wypocinami, które wydzieliles i analfabetyzmem, którym wielu podobnych do ciebie zaszczyciłeś rozmowę uważam za zakończoną.

Zgadzam się z ."tez nie nauczyciel" i zigi.

no nie wiem, w takim dyskoncie ciągle są jakieś zmiany nie to co w matematyce czy w biologii czy w geografii gdzie zawsze 2+2=4 a kontynentów zawsze 7, no i 8 godzin dziennie w dyskoncie trzeba pracować

Mijasz się z prawdą. Nauczyciel w biedronce może najwyżej dostać szoku. Jak to bez przerwy co chwile ? Bez klepania tego samego materiału od pierwszego dnia pracy po emeryturę ? 8 h a nie 3-4h w pracy?????? Bez 3 miechów wakacji , 2 tygodni ferii ???Szybciutko by taki nauczyciel zatęsknił za du.po godzinami w szkole.

Jasne...cha, cha, cha! Forum wszystko przyjmie nawet największą bzdurę. Widać, masz poklask wśród niewykształconych towarzyszy.

no nie mogę..znowu podwyżki znowu za 18 godzin pracy...a ja pracuje w administracji i mam pensję od stycznia jak pani woźna, sprzątaczka....zarąbiście... masakra!!

jeszcze wyższe? Są tacy co zarabiają średnio ale nie każdemu się należy podwyżka bo jak ktoś zarabia 80 000 zł brutto rocznie to chyba powinno wystarczyć

nauczycielska bieda - ahahahahahaha. Większego steku bzdur dawno nie czytałem. Do roboty nygusy a jak bieda w zawodzie to się go zmienia - do szpadla ludzi potrzebują nygusy.

milcz psie, bananie, glonojadzie....

stać cię na neta ? no popatrz - podobno taka bida i nędza hahahahaha

bida i nędza intelektualna to jesteś ty....

Czas,… k..rew i złodziei. Piękny czas początku XXI wieku w Polsce. Możesz być szują i sku...elem, matkojebcą i mordercą , burdelowym tatką i komunistyczną świnią , damskim bokserem i pedofilem w sutannie –To wszystko jest mało istotnym dupcynglem jeśli jesteś NASZ , SWÓJ, PREZESOWSKI . Odwrócimy kota ogonem i będziesz świętym, a z twego wstydu ukręcimy ci aureolę. Głosuj jak ci każemy a my zagwarantujemy ci , że bycie ku... i złodziejem to w Pislandii przywilej i powód do dumy i chwały. Udowodnimy Tobie i wszystkim niedowiarkom że CZARNE JEST BIAŁE i ch..., że inni mówią inaczej. Udowodnimy ci ,że kasa nie śmierdzi nawet jak jest ukradziona. Pod warunkiem że jest przelewana na twoje konto . Udowodnimy ci że konformizm a wierność to to samo i że się opłaca. To nie są bluzgi ,… Ja, SUWEREN , po prostu wami władcami rzygam.

Zrobiłeś taki czeski błąd że świadczy o Tobie.

Nie chlaj tyle wódy to i rzyganie cię ominie.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także