Rejestracja i logowanie

Filtrowanie wody z kranu

Biznes 29-09-2017 Autor: Ogłoszenie
0
Filtrowanie wody z kranu

Istnieje wiele mitów na temat wody z kranu. Pierwszym z nich jest stwierdzenie, iż woda z kranu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia i może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Mity na temat wody z kranu

Fakt jest jednak taki, iż od kiedy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej regulacje dotyczące czystości wody są na tyle surowe, że nie ma obaw co do wody płynącej w naszych domach. Zanim woda znajdzie się w kranie jest poddawana wielu testom i kontrolom. Dzięki temu nie musimy się już martwić o nasze bezpieczeństwo. Innym często powtarzanym mitem jest ten mówiący, że woda butelkowana jest o wiele zdrowsza od tej z kranu. Jak się jednak okazuje większość wód, które znajdziemy w sklepach nie posiada więcej pozytywnych właściwości niż woda z kranu. Dlatego nie warto przepłacać. Wiele osób nadal myśli, iż aby uzdatnić wodę z kranu należy ją przegotować. Gotowanie wody nie sprawia jednak, że jest ona bardziej czysta. Gotowanie wody po prostu ją podgrzewa. Woda prosto z kranu jest tak samo czysta, jak ta przegotowana.

Filtrowanie wody


Nadal są osoby, które nie wierzą do końca w bezpieczeństwo wody kranowej, dlatego decydują się na stosowanie filtrów. Filtr powinien spełniać funkcję oczyszczającą wodę, a jednocześnie nie pozbawiać wody potrzebnym składników mineralnych. Na rynku istnieje ogromna różnorodność jeśli chodzi o filtry do wody. Każdy filtr, który przeznaczony jest do oczyszczania wody pitnej musi spełniać normy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny.
Filtrowanie wody poprawia przede wszystkim jej smak. W wodzie z kranu znajduje się chlor, przez co smakuje ona zupełnie inaczej niż ta butelkowana. Filtrując wodę pozbywamy się smaku chloru. Dzięki temu woda jest smaczniejsza. Filtr do wody pozwala również na zmniejszenie jej twardości. Wprawdzie filtrując wodę nie pozbywamy się całkowicie wapnia i magnezu, ale znacznie zmniejszamy ich stężenie, dzięki czemu pozbywamy się problemu kamienia w czajniku oraz nalotu na kubku. Należy pamiętać, że oba te składniki mineralne są korzystne dla naszego zdrowia, dlatego nie należy ich całkowicie usuwać z naszej diety. Niewielkie ilości magnezu i wapnia znajdujące się w przefiltrowanej wodzie są wręcz wskazane.

https://strefafiltrow.pl/samsung-da29-10105j-aqua-pure-plus-hafex-filtr.html

Filtrowanie wody w obecnych czasach jest dosyć tanie, poprawia smak wody i sprawia, że nie kupujemy już tyle wody butelkowanej. Filtrowana woda pozwala na wydobycie smaku z naszych potraw, poprawia jakość kawy, herbaty oraz innych potraw i napojów, które spożywamy w ciągu dnia. Warto zatem filtrować wodę – dla zdrowia i smaku!

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także