Rejestracja i logowanie

Pomysł na biznes – myjnia bezdotykowa

Biznes 25-10-2017 Autor: Ogłoszenie
0
Pomysł na biznes – myjnia bezdotykowa

W każdym mieście i przy większości stacji znajdziemy kilkustanowiskow myjnię bezdotykową. Oznacza to, że jest dużo chętnych na korzystanie z takich usług. Budowa myjni bezdotykowej może być bardzo opłacalna, jeśli wybierzemy odpowiednie miejsce do jej postawienia.

Co to jest myjnia bezdotykowa?

Myjnia bezdotykowa to jedno lub kilka stanowisk, na których każdy może umyć swój samochód bez konieczności posiadania własnych szamponów, gąbek czy ścierek. Mycie samochodu osobowego nie kosztuje na niej więcej niż 10zł. Kierowcy decydują się na mycie samochodów w takich miejscach, ponieważ nie trwa to więcej niż 10 min i jest bardzo tanie. Myjnie bezdotykowe najczęściej są otwarte przez całą dobę, więc kierowcy mogą skorzystać z nich o każdej porze dnia.

Samoobsługowa myjnia bezdotykowa składa się z urządzenia do mycia pod wysokim ciśnieniem i automatu, do którego wrzuca się monety i wybiera funkcje mycia. Każde stanowisko jest oddzielone, aby nie zostać pochlapanym wodą podczas mycia sąsiadujących samochodów.

Budowa myjni bezdotykowej jest bardzo prosta. Nie wymaga skomplikowanych urządzeń i sprzętu. Konieczne jest jedynie podłączenie do wody, prądu i ścieków.

Od czego zacząć?

Zaczynamy przede wszystkim od kupna lub dzierżawy odpowiedniej działki. Najlepiej jeśli będzie znajdować się przy ruchliwej ulicy, blisko supermarketu lub stacji benzynowej. Musi to być miejsce, w którym ciągle przewijają się samochody. Ludzie często zajeżdżają na myjnie po zrobieniu zakupów lub tankowaniu. Taka działka musi mieć charakter usługowy lub budowlano usługowy. Przyjmuje się, że aby postawić jedno stanowisko myjni bezdotykowej potrzebna jest działka o wielkości około 250m2. Wcześniej musimy się też upewnić, że do działki podprowadzone są media lub jest możliwość ich podłączenia.

Następnie musimy zając się dokumentacją techniczną. Najpierw trzeba wykonać projekt budowy. Możemy zgłosić się do odpowiednich firm po wykonanie projektu lub kupić już wykonany projekt. Potrzebny jest także plan zagospodarowania przestrzennego, który powinniśmy otrzymać w odpowiednim urzędzie gminy po przekazaniu wniosku. Musimy wystąpić też o pozwolenie na budowę. W przypadku gdy działka znajduje się w pobliżu budynków mieszkalnych lub zieleni, będziemy musieli sporządzić raport dotyczący oddziaływania myjni na środowisko. Aby uzyskać takie pozwolenie, do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej musimy dołączyć opis planowanej inwestycji, podać źródła zasilania myjni bezdotykowej w media (prąd i woda), sporządzony raport z systemu odprowadzania ścieków oraz usytuowanie działki względem drogi dojazdowej.

Po otrzymaniu odpowiednich zezwoleń, w tym najważniejszego, czyli pozwolenia na budowę możemy przystąpić do prac. Często zdarza się, że załatwienie wszystkich formalności trwa dłużej niż sama budowa myjni bezdotykowej.

W tym celu najlepiej zatrudnić profesjonalną ekipę, która zajmie się wszystkimi niezbędnymi pracami budowlanymi. Dzięki temu budowa przebiegnie sprawnie, szybko i bezproblemowo. Najlepiej poszukać firmy, która specjalizuje się z budowie myjni bezdotykowych lub kiedyś wykonywała podobne zlecenia. Im szybciej skończy się budowa, tym wcześniej zaczniemy zarabiać.

Jak powinno wyglądać stanowisko?

Budując stanowiska do myjni bezdotykowej musimy pamiętać o kilku warunkach, które zapewnią nam zadowolone grono klientów. Wiata, do której wjeżdża samochód powinna mieć około 5m szerokości, aby kierowca mógł swobodnie poruszać się z lancą dookoła samochodu. Wiata dodatkowo powinna być zadaszona, aby chronić nie tylko przed deszczem, ale też prażącym słońcem. Wysoka temperatura spowoduje szybkie wysychanie detergentów i brzydkie zacieki na lakierze. Po czymś takim, klient na pewno by do nas nie wrócił. Dodatkowo warto pomyśleć o specjalnych klipsach, do których przyczepia się dywaniki samochodowe.

Koszty budowy myjni samoobsługowej

Nie licząc kosztu dzierżawy lub kupna działki, która różni się ceną w każdym mieście, koszt budowy jednego stanowiska wynosi około 200 tysięcy złotych. Za to 6 stanowisk możemy wybudować za mniej więcej 400-500 tysięcy. Jeśli mamy takie możliwości finansowe możemy postawić myjnię samoobsługową dla samochodów ciężarowych. W całej Polsce niewiele jest takich miejsc, a kierowcy dużych samochodów chętnie korzystają z takich usług. Budowa myjni bezdotykowej dla dużych samochodów może kosztować około miliona złotych za jedno stanowisko.

Dostępne programy myjni bezdotykowej

Pierwszym programem powinien być oprysk felg. Ta opcja nie jest dostępna na każdej myjni samoobsługowej, ale z pewnością przyciągnie klientów. Następną funkcją jest mycie wstępne, które również nie znajduje się na każdym stanowisku. Najważniejsza jest opcja mycia wodą z szamponem pod wysokim ciśnieniem. Można wyposażyć stanowisko w specjalną szczotką do mycia samochodu, ale ze względu na duże ryzyko uszkodzenia lakieru, mało kto ją stosuje. Kolejne funkcja to spłukiwanie, woskowanie i nabłyszczanie. To obowiązkowe funkcje każdej myjni samoobsługowej.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także