Rejestracja i logowanie

Jak wybrać lampkę do czytania

Biznes 28-09-2017 Autor: Ogłoszenie
0
Jak wybrać lampkę do czytania

Wiele osób uwielbia czytać w fotelu, na kanapie lub w sypialni przed zaśnięciem. To bardzo dobra forma relaksu po intensywnie spędzonym dniu, pod warunkiem, że  zostanie zapewnione prawidłowe oświetlenie.

Wiele osób uwielbia czytać w fotelu, na kanapie lub w sypialni przed zaśnięciem. To bardzo dobra forma relaksu po intensywnie spędzonym dniu, pod warunkiem, że zostanie zapewnione prawidłowe oświetlenie.

Dlaczego światło do czytania jest tak ważne?

Przede wszystkim ze względu na wzrok. Przy dobrym oświetleniu możemy czytać nawet kilka godzin i oczy nie będą odczuwać zmęczenia, lepiej też przyswajane są informacje. Ma to szczególne znaczenie podczas nauki, przygotowywania się do egzaminów. Niewłaściwie dobrane oświetlenie nie tylko męczy oczy, ale może także doprowadzić do uszkodzenia wzroku i konieczności noszenia okularów.

Biznes

Fot. http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/17-lampy-wiszace

Bogata oferta producentów akcesoriów oświetleniowych sprawia, że nie ma problemu ze znalezieniem lampki w określonym kształcie i kolorze, która będzie pasowała do wystroju salonu lub sypiali. W nowoczesne wnętrza doskonale wpiszą się lampy o minimalistycznych kształtach wykonane z metalu, drewna lub materiału. Do pomieszczeń klasycznych lepiej będą pasowały tradycyjne lampy ze szklanymi abażurami. Do czytania nadają się zarówno lampy podłogowe jak i lampy stołowe, wszystko zależy od miejsca, w którym lubimy oddawać się lekturze. Lampa powinna być jednak odpowiednio ustawiona, najlepiej z boku i nieco cofnięta. Światło padające na książkę nie może powodować powstawania cieni, a osoba czytająca nie powinna widzieć źródła światła. Abażur lampy powinien dawać światło skupione, oświetlające całą powierzchnię książki.

Do czytania po zmroku zdecydowanie lepsze jest światło ciepłe, sprzyjające wyciszeniu i dające mniejszy kontrast między światłem sztucznym a naturalnym. Psycholodzy uważają, że nawet w przypadku konieczności wykonywania prac biurowych w porze nocnej, lepsze jest światło ciepłe niż zimne, które pobudza mózg. Wynika to ze zmiany naturalnego rytmu funkcjonowania organizmu i odbierania bodźców przez receptory.

I wreszcie kwestia ostatnia – jakie żarówki wybrać? Tradycyjne, halogenowe czy LED? Generalnie nie ma to większego znaczenia pod warunkiem, że moc żarówki będzie wynosić 60-80 W. Do czytania nie powinno się używać małych lampek LED (sprzedawane jako biurkowe), ponieważ ich światło jest zbyt skupione i oświetla tylko część książki. Jest to nie tylko niewygodne (książkę trzeba przesuwać), ale także niezdrowe dla oka, które nie ma tak szybkiej możliwości dostosowania się do kontrastów.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także