Rejestracja i logowanie

Najważniejsze języki w UE w 2017 r 

Biznes 16-05-2017 Autor: Ogłoszenie
0

Znajomość języków obcych jedna z bardziej cenionych umiejętności przydatnych zarówno na rynku pracy, jak i w życiu prywatnym. Większość osób w naszym kraju, szczególnie w młodszym wieku zna język angielski. Stopień znajomości języka angielskiego jest jednak bardzo często bardzo niski i dlatego dobrze dążyć do tego, aby znajomość języka angielskiego był chociażby na poziomie umożliwiającym swobodne porozumiewanie się. Jakie języki oprócz wspomnianego języka angielskiego warto brać pod uwagę planując naukę?

Języki niszowe

W 2017 roku warto postawić na naukę języków niszowych.

Znajomość jednego lub kilku języków niszowych może znacznie zwiększyć szansę na atrakcyjne zatrudnienie, a co za tym idzie wynagrodzenie. Pracodawca, który szuka pracownika z opanowanym mniej popularnym językiem gotów jest zapłacić za jego umiejętności więcej. Nawet, jeśli stanowisko, o które się ubiegasz nie ma wymagań, co do znajomości innych języków poza angielskim to i tak znajomość jednego z języków niszowych może być czynnikiem, który wyróżni Twoją kandydaturę spośród wielu innych. Także w oczach pracodawcy osoba ze znajomością rzadko używanych w naszym kraju języków będzie wyglądała na osobę kreatywną, ciekawą świata, nie bojącą się nowych wyzwań. Jakie języki można zaliczyć do języków niszowych? Będzie to na pewno język islandzki, język czeski, język duński, język holenderski, język fiński, język hebrajski, język hindi, język arabski, język japoński. Jest zapewne jeszcze wiele innych języków, których warto się uczyć. Naukę danego języka zawsze jest dobrze połączyć z osobistymi zainteresowaniami danym regionem świata. Wybór języka do nauki powinien także zależeć od indywidualnych predyspozycji. Więcej o językach nisziwych przeczytacie na tej stronie.

Języki państw sąsiadujących z Polską

Zawsze opłacalna inwestycją będzie nauka języków państw graniczących z naszym krajem. Naukę tego języka warto szczególnie podjąć w sytuacji, kiedy zamierzasz swoja karierę zawodową związać z Polską. Spośród języków naszych sąsiadów na pierwszym miejscu wymienię język rosyjski, ponieważ to w tym kierunku rozwijają się liczne kontakty biznesowe. Język rosyjski jest w rankingu najczęściej używanych języków na świecie na wysokim miejscu siódmym. Znajomość języka rosyjskiego może stać się umiejętnością bardzo przydatną, ponieważ w tym języku można porozumieć się nie tylko w Rosji, ale również na Ukrainie, Białorusi, oraz w Azji Środkowej. Kolejnym językiem naszych sąsiadów jest język niemiecki, o korzyściach z nauki tego języka nikogo nie trzeba przekonywać. W Polsce jest to bardzo często wybierany język do nauki, jako drugi po języku angielskim. Niemcy to kraj, z którym nasz kraj ma różnorakie kontakty handlowe i polityczne. W Polsce pracownicy ze znajomością języka niemieckiego mogą liczyć na dobre oferty pracy. Znając język niemiecki swobodnie będziesz mógł się w takich krajach jak Szwajcaria, Austria, Liechtenstein. Z ciekawostek dotyczących tego języka warto wspomnieć o tym, że język ten jest językiem najczęściej używanym w Internecie. W języku niemieckim jest około osiem procent stron internetowych - podaje Preply, strona oferująca korepetycje z niemieckiego

Pierwsza na świecie drukowana książka była w języku niemieckim. Polska jest krajem gdzie języka niemieckiego uczy się najwięcej osób w Europie, na drugim miejscu jest Wielka Brytania, a na trzecim Francja. Język naszych południowych sąsiadów, może na początku wydawać się łatwy, ale do tych najłatwiejszych do nauki nie należy. Dla osób znających język czeski czeka praca w takich zawodach jak: tłumacz, księgowy, pracownik obsługi klienta, pracownik zajmujący się sprzedażą i eksportem. Rynek czeski cały czas się rozwija i jest również zapotrzebowanie na informatyków posługujących się tym językiem pracujących w działach udzielających pomocy klientom. Pozostałe języki naszych sąsiadów takie jak: ukraiński, litewski, białoruski też mogą pomóc w rozwoju kariery zawodowej, a także w rozwijaniu swoich zainteresowań kulturą wschodnią.

Popularny język hiszpański

Językiem, który coraz bardziej zyskuje na popularności jest język hiszpański. W tym języku porozumiewa się około pięćset milionów ludzi na całym świecie. W komunikacji jest język częściej używany jako język niemiecki czy francuski. Język hiszpański jest językiem urzędowym w ponad dwudziestu krajach, to także jeden z oficjalnych języków dużych międzynarodowych organizacji takich jak:

  • ONZ
  • NAFTA
  • FIFA
  • UEFA
  • OPA
  • UNICEF
  • WHO

Jest to język dla tych, którzy kochają dalekie podróże, po hiszpańsku można porozumieć się bardzo wielu krajach Ameryki Południowej, Ameryki Środkowej, w Stanach Zjednoczonych. Więcej na stronie Wikipedii. Gospodarka Ameryki Południowej bardzo szybko się rozwija. Według wyliczeń w roku 2030 7,5 % populacji ludzi na świecie będzie posługiwało się językiem hiszpańskim. W roku 2050 Stany Zjednoczone będą krajem, gdzie najwięcej na świecie osób posługuje się językiem hiszpańskim. Co roku o ponad dwadzieścia procent rośnie liczba osób, które są zainteresowane nauką języka Cervantesa. Znacznie wzrosła popularność nauki języka hiszpańskiego w Chinach.

W roku 2050 językiem hiszpańskim będzie posługiwało się ponad 600 000 000 ludzi na świecie. Nauka języka hiszpańskiego jest bardzo często powiązana z poznawaniem bogatej kultury hiszpańskiej. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany zarówno pod względem kultury jak i języka. Językiem urzędowym jest kastylijski, ale używane są także języki regionalne takie jak: galicyjski, kataloński, oraz baskijski. To kraj gdzie ścierały się różne religie judaizm, chrześcijaństwo i islam. Jest to kraj wielu słynnych ludzi, z Hiszpanii wywodzą się takie znane osoby jak podróżnik Hernan Cortes, malarze Salvador Dali i Francisco Goya, Pablo Picasso, a także współcześni znani sportowcy: David Rodriguez, Fernando Alonso, Juan Carlos Martinez.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także