Rejestracja i logowanie

Wrażliwy jak dziecko?

Biznes 26-09-2017 Autor: Ogłoszenie
0
Wrażliwy jak dziecko?

Zarówno dzieci jak i dorośli posiadają różne temperamenty. Jest to uwarunkowane genetycznie. Bardzo często, to co maluch przeszedł we wczesnym dzieciństwie ma wpływ na jego postrzeganie otoczenia w kolejnych latach. Dzieci o wysokim stopniu wrażliwości z pewnością wymagają więcej uwagi, niż pozostałe. Jak można im pomóc przezwyciężyć ciężkie chwile, które przeżywają dwa razy mocniej? Należy wziąć pod uwagę, to że z pewnością nie radzą sobie z emocjami towarzyszącymi im w życiu codziennym, dopiero się tego uczą.

Jest wiele rodzai wrażliwości. Może dotyczyć ona bodźców, innych ludzi, emocji, zmian. Dzieci, które maja za sobą trudne momenty są o wiele bardziej podatne na wymienione zmienne. Bardzo często traktują dorosłych, jako ludzi złych, zamykają się w sobie. Panicznie reagują na krzyk, a tym samym głośniejsze dźwięki. Każda zmiana, czy też całkowitego otoczenia, czy jego elementu wiąże się u nich z efektem paniki. Wszystko kojarzy się z jednym, a dokładnie z brakiem stabilizacji i bezpieczeństwa, tym czego dzieci najbardziej potrzebują.

     Na czym miałaby polegać pomoc dzieciom, które z uwagi na wcześniejsze przeżycia lub  nadwrażliwość emocjonalną nie potrafią funkcjonować w środowisku, w którym się znajdują?  Jest na to kilka sposobów:

  1. Stopniowanie wprowadzanych zmian. Przygotowywanie dziecka do nowego otoczenia lub do zmiany opiekuna powinno odbywać się etapowo, powoli zwiększając czas przebywania w nowym miejscu lub z nowa osobą.
  2. Słuchanie. Rozmowa potrafi zdziałać bardzo dużo. Czasami nie trzeba zbyt wiele mówić a jedynie przytakiwać dziecku słuchając go, okazywać zainteresowanie zadając proste pytania, okazywać współczucie używając zwrotów „ rozumiem”, „jak byłam/em w Twoim wieku to także…”. Nie należy krytykować dziecka, gdy się przed nami otwiera ponieważ więcej tego nie zrobi a stłumiona złość spowoduje zamknięcie się w sobie.
  3. Nauka emocji i radzenia sobie z mini. Można ją rozpocząć w wieku około 5-6 lat. Najlepiej zrobić to pokazując dziecku obrazku, czytając książki lub odgrywając scenki, w których prawdopodobnie dziecko może się znaleźć.
  4. Rysowanie. Rysowanie jest sposobem wyrażania emocji, zarówno negatywnych jak i pozytywnych siedzących w psychice dziecka. Dzieci wrażliwe z reguły lubią wykonywać prace plastyczne. Zajęcia takie pomagają im wyciszyć się i uspokoić a wykonane dzieła są podstawą do odczytania ich stanu emocjonalnego.

     Zadaniem dorosłych jest niesienie pomocy dzieciom. Niestety nie każdy jest wystarczająco odpowiedzialny i swoim lekkomyślnym zachowaniem bardzo je krzywdzi. Przez co dziecko, które mogłoby stać się pewnym siebie dorosłym, wyrasta na nieśmiałego człowieka, któremu często puszczają nerwy, co w efekcie szkodzi kolejnemu pokoleniu. 

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także