Rejestracja i logowanie

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem w ramach Festiwalu na Faktach

Kultura 08-01-2019 Autor: ez./KDK
4

Mariusza Szczygła nie trzeba specjalnie przedstawiać. Oprócz Hanny Krall to najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów. Jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland” zdobył Europejską Nagrodę Literacką 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. To właśnie on odwiedzi Kutno.

W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat”. Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX”. Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Jest autorem cotygodniowej rubryki „Szczygieł poluje na prawdę” w tygodniku reporterów „Duży Format” – dodatku do „Gazety Wyborczej”. Miłośnik czeskiej Pragi – ale wbrew krążącym plotkom wciąż mieszka w Warszawie.

Jesienią ukazała się jego nowa książka reporterska pt. „Nie ma”, której poświęcone będzie inicjujące Festiwal na Faktach spotkanie autorskie. „Nie ma” to historie o tym, czego już nie ma. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma.

Rozmówcami Szczygła są ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.

Mariusz Szczygieł, w godzinach przedpołudniowych, da również wykład dla młodzieży szkół średnich i będzie to wykład na temat reportażu. Jest to wydarzenie zamknięte, skierowane do uczniów i nauczycieli.

Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem, na które zapraszamy wszystkich wielbiciel literatury non-fiction, odbędzie się 18 stycznia, o godz. 17.00, w Sali Tarasowej Kutnowskiego Domu Kultury. Bilety w cenie 10 zł.

komentarze (4)
Dodaj komentarz

Chociaż reportaże Szczygła wysoce sobie cenię to zgadzam się z przedmówcą, że Festiwalowi przydałoby się trochę zróżnicowania. Każdy z obecnych autorów i autorek to typowy przedstawiciel środowiska wyborczej, a np. Grzebałkowska mocno się skompromitowała biografią Beksińskich, wystarczy poczytać opinie rodziny, czy lepiej zorientowanego Wiesława Weissa.

Jedna rzecz mnie zastanawia. Ten cały festiwal to spęd gazecianych "autorytetów". Springer, Szczygieł, Grzebałkowska, Tochman, Gitkiewicz, Madejska - oni wszyscy piszą dla GW i znają się wzajemnie, nierzadko wzajemnie promując swoje książki. Pełne spektrum poglądów można powiedzieć - od lewicowego liberalizmu do lewicowego fanatyzmu, W każdym razie Burzyński wie jak się ustawić, żeby siedzieć na zydlu prezydenckim od niepamiętnych czasów. Dla lewaków raz na jakiś czas zorganizuje spęd ich czerwonych idoli, klerowi sypnie kasą i zamknie usta prostesującym przeciwko rozbudowie cmentarza na Łąkoszynie, przybije pionę .nowoczesnemu Wadimowi Tyszkiewiczowi jak parę lat temu, przywita Jońskiego przed swoim folwarkiem na pl. Piłsudskiego, PiSowi w radzie miasta obieca, że "z uwagą pochyli się nad ich pomysłami" (chociaż z góry wiadomo, że odrzuci) i "wszyscy" są zadowoleni, tylko zwykły ciężko pracujący człowiek nic z tego nie ma, ale przecież "Kutno rozkwia kulturą", sportem, różami i w ogóle ach och.

Przecież tego nie organizuje prezydent miasta.... Ręce opadają....

Właśnie to organizują pewne panie które się wkręciły....

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także