Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] Festiwal na Faktach wystartował na dobre! Spotkanie z reportażystą i wystawy zdjęć

Kultura 18-01-2019 Autor: toza
0

W naszym mieście trwa „Festiwal na Faktach”, którego dzisiejszym gościem jest Mariusz Szczygieł. Najpierw spotkał się z kutnowską młodzieżą, o czym pisaliśmy TUTAJ, później opowiedział o swojej książce „Nie ma” w trakcie spotkania autorskiego, na które do Kutnowskiego Domu Kultury przybyło wielu kutnian. To nie jedyna atrakcja przygotowana dzisiaj na festiwal...

...bowiem w KDK w sali tarasowej trwa wernisaż wystawy Marcina Sautera. Z kolei w górnym holu możemy podziwiać zdjęcia wykonane przez polskich fotografów w pierwszej dekadzie po II Wojnie Światowej pt. „Na Nowo. Warszawiacy 1945-1955”. W dolnym holu przygotowano wystawę zdjęć pt. „Pstryk! Kultura!”, a więc możemy obejrzeć wydarzenia organizowane przez KDK z perspektywy obiektywu Adama Pietrusiaka.

Wróćmy jednak do dzisiejszego spotkania autorskiego. Mariusz Szczygieł szczegółowo, wyczerpująco i chętnie odpowiadał na pytania Oli Kołodziejek, ale także tych, którzy przybyli na dzisiejsze spotkanie. Wszystko skupiało się wokół jego najnowszej książki pt. „Nie ma”.

To zbiór reportaży, które łączy jedno – słowa smutek, śmierć, strata czy brak zastępuje krótkie „nie ma”. Jak mówi reportażysta, stan "nie ma" jest stanem naturalnym, permanentnym i powinniśmy umieć z nim żyć. A stan „ma” jest tymczasowy i szybko przemija. Szczygieł co nieco opowiadał o kulisach swojej pracy.

- Lubie w pisaniu dawkować historie i informacje. To jedna z najprzyjemniejszych części mojej pracy. Mam zebrany materiał, czuję się trochę jak kucharka, która ma już wszystkie składniki i tak decyduje – teraz trochę tego, trochę tamtego, wisienka na torcie będzie puentą. Lubię tak gospodarować tym materiałem, zastanawiać się – jak to zrobić, żeby wciągnąć czytelnika w tę historię?- opowiadał Mariusz Szczygieł.

Kim jest dzisiejszy rozmówca Oli Kołodziejek? To absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Reporter. Pracę zaczął zaraz po maturze w tygodniku "Na przełaj". Od 1990 roku pracował w "Gazecie Wyborczej", od roku 2004 był redaktorem "Dużego Formatu". W latach 1995–2001 prowadził talk-show "Na każdy temat" w TV Polsat. Oprócz „Nie ma” wydał kilka innych książek.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także