Rejestracja i logowanie

Liliowiec-warty uwagi

Lifestyle 13-02-2018 Autor: Martyna
0
Liliowiec-warty uwagi

Liliowiec – warty uwagi

W Europie liliowce uprawiane są od XVI w. Znanych jest kilkadziesiąt gatunków i kilka tysięcy odmian wyhodowanych przez ogrodników. Liliowce mają grube, mięsiste korzenie, sięgające do 60-80 cm w głąb gleby i dzięki temu dobrze wytrzymują suszę. Liście liliowca przypominają rozwichrzoną czuprynę- są wąskie, średnicy od 2 do 5 cm, długości od 30 do 70 cm, łukowato wygięte na zewnątrz. Kwiaty dzwonkowate lub lejkowate rozwijają się na pędach długości nawet do 120 cm, od maja do sierpnia, zależnie od gatunku. Poza najbardziej popularnym liliowcem ogrodowym, do którego zaliczamy liczne odmiany mieszańcowe, znane są u nas jeszcze inne gatunki; m.in.: liliowiec cytrynowy, liliowiec żółty, liliowiec mniejszy, liliowiec rdzawy.

Liliowce to jedne z bardziej eleganckich kwiatów, a jednocześnie mało kapryśne i co ważne, niewymagające. Dlatego powinniśmy zarezerwować dla nich odpowiednie miejsce w ogrodzie, w którym będą mogły się w pełni zaprezentować.

Sadzonki liliowców do nabycia tutaj – szeroki wybór odmian.

Liliowce nie mają dużych wymagań w stosunku do podłoża. Dobrze rosną w półcieniu, choć najlepiej czują się na stanowisku słonecznym. Są roślinami długowiecznymi, ale aby tworzyły duże kwiaty, należy je dzielić co 5-7 lat. Liliowce, choć nieco podobne do lilii, nie nadają się na kwiat cięty. Trwałość pojedynczego kwiatostanu jest bardzo krótka- otwarty jest tylko jeden dzień. Właściwość ta ma swoje potwierdzenie w samej nazwie rodzaju Hemerocallis, której źródło słów pochodzi z greki i oznacza hemera - dzień, a kallos- piękno. Na jednym pędzie liliowca tworzy się jednak bardzo dużo kwiatów, nawet do 50 sztuk. Dzięki temu kwitnienie jest bardzo długie i trwa, w zależności od odmiany, od czerwca do sierpnia. Niektóre liliowce powtarzają jeszcze raz kwitnienie we wrześniu.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także