Rejestracja i logowanie

Halo, policja? Mój sąsiad ma pająki

Lifestyle 23-05-2018 Autor: jej
64

Kutnianie obawiają się ataku pająków? Jak w każdej plotce, tak i w tej jest ziarno prawdy - na jednym z kutnowskich blokowisk mieści się jedna z największych hodowli pająków w Polsce. Czy jest się czego obawiać? Jej właściciel, Mariusz Arent, rozwiewa wątpliwości.

W swojej kolekcji ma gatunki, które dorastają do 33 cm długości oraz wyjątkowe okazy zagrożone wyginięciem, a jego pupile wydają potomstwo liczone w setkach, do tysiąca sztuk.

- Kto to słyszał, żeby w środku miasta hodować pająki? To musi być ktoś niezrównoważony.

- Dobrze, że się wyprowadziłam z tego bloku.

- Pająki? A na co to komu? Niektóre z nich mają jad, który potrafi uśmiercić człowieka - mówią sąsiedzi Mariusza Arenta.

Czy kutnianin hoduje jadowite gatunki? Odpowiedź może zaskoczyć:

- Nie ma pająka niejadowitego. Jad jest pierwszym etapem trawienia. W swojej hodowli mamy cały przekrój: od najmniej jadowitych, po których ukąszeniu zostaje ślad jak po komarze i tylko lekkie swędzenie, po najgroźniejsze i najbardziej jadowite na świecie.

Co dzieje się kiedy taki ukąsi? Mariusz Arent opowiada jak taki wypadek wygląda na przykładzie swojego kolegi:

- Po ukąszeniu w przedramię, najpierw spuchła ta część ręki, po czym kończyna się zacisnęła i opuchlizna zwiększyła się do tego stopnia, że nie można było otworzyć ręki. Opuchlizna i silny ból utrzymywały się przez dwa dni. W skrajnych przypadkach może dojść do omdlenia oraz skurczów np. łydek, które mogą trwać do dwóch tygodni. Uspokajam: nie ma takiego ptasznika, który mógłby zabić człowieka. Takie przypadki są tylko w Hollywood.  

Narodziny to również wielka sprawa: w miocie przychodzi na świat ok. tysiąca młodych. Jak to wygląda w praktyce?

- Przed "narodzinami" zabieram kokon samicy i sam go inkubuję, aby nie stracić maluchów. Niektóre z nich niestety są zjadane przez samice. Nie są one również łaskawe dla swoich partnerów - ci z kolei mają 50% szans na przeżycie. Próbuję do tego nie dopuścić - niektóre gatunki są tak rzadkie w Polsce, że samiec zdarza się raz na rok. Samce dodatkowo żyją stosunkowo krótko - do 6 lat, a do kopulacji są zdolne do 12 miesięcy, ale tak na prawdę sprawne są jedynie przez 3-5 miesięcy. Samice żyją znacznie dłużej - zdarza się że i do 30 lat.

Spokojnie zatem - pająki hodowane przez pana Mariusza nie uciekają, mają też co jeść, bowiem ich opiekun dba również o ich pokarm, o którym mógłby powstać następny artykuł:

- Hoduję odmiany małych karaczanów, które poruszają się jedynie po płaskich powierzchniach,  nie chodzą po ścianach. Są to małe odmiany, ponieważ większych boją się pająki. Największe osiągają 12 cm długości. Pająki żywią się również larwami owadów, drewnojadami. Niektórzy hodowcy karmią je np. małymi myszami, ale to niehumatnitarne, jeśli w ogóle można twierdzić, że karmienie jednego gatunku drugim jest humanitarne. W zależności od gatunku pająk zabija ssaka do godziny, a więc mysz umiera w wielkich męczarniach. (...) Pająki są wiecznie głodne, jedzą do oporu, a później mogą zrobić sobie przez rok głodówkę.

Nie można nie zapytać: od czego zaczęła się "przygoda", która w tym momencie urasta do 160 gatunków na kilku metrach kwadratowych w jednym z mieszkań w bloku?

- Pierwszego pająka dostałem od kolegi w 2007 r., jego (pająka) potomstwo jest ze mną do tej pory - jest to pierwsze pokolenie, ma teraz ok 8 lat. Wcześniej zajmowałem się akwarystyką,  założyłem kutnowskie forum z myślą o zrzeszeniu wszystkich działów terrarystycznych w Kutnie. Gdyby zsumować ten czas wyszłoby ok. 20 lat. Po otrzymaniu pierwszego pająka długo niczego nie kupowałem, minęło pół roku zanim kolekcja zaczęła się powiększać, w ciągu roku miałem już ok. 40 sztuk. Następnie przejąłem pająki kolegi, zacząłem rozmnażać kolejne gatunki, które zaczęły przynosić korzyści majątkowe.

Hodowla w teraźniejszym miesjcu zdaje się nie pomieścić ani jednego gatunku więcej. Co dalej?

- Niebawem planuję przeprowadzkę - z kilku na 40 metrów kwadratowych hodowli. Stanie się to również moim jedynym zajęciem.

Dla wszystkich mieszkańców bloków mamy dobrą wiadomość - hodowla tym razem będzie mieściła się w domu jednorodzinnym. To dobra wiadomość również i dla "pluszaków":

- Kiedy mieszkałem przy ul. Staszica zdarzały się paszkwile wrzucane do skrzynki, groźby wzywania policji czy też użycia muchozolu. Bałem się, ale na szczęście sąsiedzi nie mogli nic zrobić, bo moja hodowla jest całkowicie legalna. 

komentarze (64)
Dodaj komentarz

Wielki szacunek za pracę i wiedzę. Okolo 20 sztuk mam od Mariusza zawsze szybko sprawnie i pewnie będzie wiecej .Aktualnie lekkie zmiany na hodowli bo ide raczej w Poe i temu podobne .Pozdrawiam i oby tak dalej

super kolekcja , byłam , widziałam jestem pełna podziwu dla Pana pasji, tylko dziwie się komu to przeszkadza przecież te żyjątka nie hałasują i nie brudzą na osiedlu.

Pozdro byku. Z ta broda bym Cie nie poznal. Wspaniala hodowla:-)

ALE PROFESJONALIZM. GRATULUJE WIEDZY I PASJI. POWODZENIA I DALSZYCH SUKCESÓW.

Jeśli zobaczyłabym takie świństwo w swoim domu - to chyba bym umarła.

.. i byłoby o jednego ignoranta mniej emoji

A ty kim jesteś, że ot tak sobie oceniasz ludzi? Zalecam więcej szacunku do innych. Takie zwierzęta powinny być w zoo, a nie w mieszkaniach prywatnych.

Nie prawda,czasami zoo ma gorsze warunki niż hodowcy a o błędach w nazwach gatunkowych nie wspomne

Maniek spoko spotkajmy się na browarku w moto pubie lub pabie jak kto woli.. Myślę że można pozbyć się problemów z Arachnofobią sąsiadów ...Pozdrawiam Adam,,,

Koncert za tydzień, powalczymy.

Ja się panicznie boje pająków ale uważam ze tacy ludzie jak pan Mariusz to skarb. Ma ogromna wiedzę jak widać a te stworzenia są dla mnie fascynujące mino tego ze się ich boje. Wszystkiego dobrego emoji

Dziękuję za dobre słowo emoji

Ja tez bym nie mógł mieszkać obok takiego sąsiada z zazdrości odwiedzał bym go o każdej porze dnia i nocy emoji)

Oj... wolę kobiety, ale to chyba już ustalaliśmy na FB? emoji

Karmienie myszami nie może być niehumanitarne, bo mysz nie jest człowiekiem. Może jedynie naruszać dobrostan takiej myszy emoji emoji W domu tego typu pająki miałam raz i zawsze jakoś budziły u mnie niepokój, ale to, co kto ma za ścianą cóż. Niech i sąsiedzi słonia sobie trzymają emoji Jeśli tylko mi nie będzie utrudniać życia nie widzę problemu.

Nie prawda Pani Jeżowa emoji bycie humanitarnym odnosi się także do zwierząt. Proszę zajrzeć do słownika PWN emoji

Każdy ma jakiś problem ale po swoim psie to nawet nie posprząta ps:podziwiam i dopinguje w tym vo robisz

Dziękuję emoji

Sąsiedzi... sąsiedzi... sąsiedzi... Nawet jak siedzą w domach, to nosy im sięgają na każdą odległość emoji. Jedną miałbym uwagę: nie wszystkie pająki są jadowite, np. Uloboridae, nie posiadają jadu.

Moja wypowiedzieć tyczyła się ptaszników, ale nie mogłem wkoło używać tego hasła. Tutaj wyszło niepoprawnie, to fakt.

Mariusz zadzwoń na policje że pół osiedla ma psa, kota, chomika czy swinke morską....

Rozmawiałem z policją i zgłaszam im pogróżki, które były rzucane w moim kierunku emoji

pajaki zjadamy we snie nawet o tym nie wiemy one same wchodza do ludzkich otworow

Jeśli przed snem umieszczasz w swoich otworach jakiś pokarm pająków np. muchy, to całkiem możliwe emoji A jeśli nie, to nie ma czym się martwić, bo to nieprawda.

Super hodowla, dzięki Panu Mariuszowi sam mam ponad 15 ptaszników i na pewno będzie więcej

Super! Życzę rozwoju hodowli!

Każdy ma jakieś pasje, fajnie Mario że ją rozwijasz i przy tym również zarabiasz. Pchaj do przodu polska terrsrystyke. Sam hoduje pajuny i nie wyobrażam sobie życia bez nich. Pozdro!

Dzięki tasik emoji walczymy i nie poddajemy się. Będzie więcej!

Dzięki takim ludziom jak Mój imiennik jego wiedzy i dzieleniem się nią z innymi człowiek przekonuję się do tych stworzeń , co więcej może nawet iść w jego ślady,pozdrawiam wszystkich pasjonatów terrarystki.

Dziękuję za dobre słowo!

A inni ludzie moga nie chciec psów w bloku - a nuż sie wydostanie i ugryzie doroslego czy dziecko. Gratuluje inteligencji i hipokryzji drodzy sasiedzi. Ps - pies predzej zrobi duza krzywde niz pajak :3

Tak jest prawda emoji

może i hodowla legalna ale nie chcemy pająków w bloku - a nuż wydostanie się i ugryzie dziecko czy dorosłego...

proszę wypowiadać się w swoim imieniu jestem sąsiadką i mam inne zdanie, byłam widziałam i jestem pod wrażeniem ,że jest ich tyle gatunków

Chcemy czy nie chcemy, nie ma mieszkania w bloku, w którym nie ma pająków. Co najzabawniejsze sporo z moich ptaszników ma taki sam poziom jadu jak te "domowe". NIE CHCEMY PSÓW W BLOKACH, a nuż pogryzie mi dziecko na klatce.

polecam zainteresować się tymi stworzeniami... A później siać plotki emoji

brak wiedzy i hipokryzja,polecam DISCAVERY i powrócić do szkoły na lekcję biologii

"Discovery"

Ten Pan ma super hodowle

Masakra bym nie mogła spać w tym bloku wiedząc że ktoś choduje pająki mam arachnofobie

A to diagnoza wydana przez Psychologa na papierze ,Czy jako samoistnego łapiducha ? 

Też nie mógł bym spać jak bym wiedział że ktoś CHODUJE pajaki

Taki czyścioszek jesteś a za szafą i regałem to co hodujesz pszenżyto ??? tam też masz pająki

Nie "choduje" tylko "hoduje" jeśli już. A zboża się uprawia.

Uwielbiam pajączki. Lecz mam tylko siedem ptaszników. Czekam na więcej relacji i zdjęć na stronie pana Mariusza emoji

W czerwcu powinienem wygenerować więcej czasu na nową sesję emoji

Piękne są

Jakie pojęcie taka gadka.To profesjonalny gosc.

Ograniczenie umysłowe ludzi jest okropne. Pozdrawiam i trzymam kciuki za hodowle Pana Mariusza

Wspaniały człowiek i jego wiedza o pajakach jest nie do opisania Pozdrawiam i dziekuje za udzielona wiedze o hodowli pająków.

Jedni mają kotki inni pieski a kolejni pająki każdy ma inne upodobania a przynajmniej te nie srają nikomu pod oknem bądź szczekają jak najete. Super hodowla !!!!

Ja po samym artykule mam noc z glowy na pewno beda mi sie snily pajaki

Ciemnogród nie ma końca !!!Strach wynika tylko i wyłącznie z niewiedzy takich ludzi.

Zazdrosc wszedzie zazdrosc ???? polaki cebulaki ????

Jaka zazdrosc gdyby twoj sasiad mial tyle pajakow ciekawe czy bys spal bez obaw

To sie wyprowadz

Oj spałbym nawet u niego na hodowli bo to bezpieczniejsze miejsce niż własny dom, zdala od cebulaków co nie mają pojęcia o tych wspaniałych stworzeniach

WildBlade ty jesteś zaś muchomorem ....

prędzej czy później to się wymknie spod kontroli. powinno się zakazać takich hodowli.

TRX a takim ludziom wykonywać lobotomię

hahahahaha dobre.

Ile to trzeba pizzy nazamawiać żeby mieć tyle pojemniczków po sosach emoji

Pojemniki na mocz z apteki też są spoko

A ile to trzeba nie sprzątać, żeby tyle pająków się zagnieździło.

dodaj komentarz
Czytaj także