Rejestracja i logowanie

Bez mięsa czyli jak?

Lifestyle 20-03-2018 Autor: jej Foto: pexels.com
3
Bez mięsa czyli jak?

Dziś na całym świecie obchodzony jest Dzień bez Mięsa. Jedni rezygnują lub ograniczają jego spożycie ze względów zdrowotnych, inni światopoglądowych lub religijnych. Czy na stołach kutnian pojawiły się dziś wegańskie lub wegetariańskie dania? 

Pomysł na obchodzony 20 marca Dzień bez Mięsa zrodził się w 1985 roku w USA z inicjatywy organizacji pożytku publicznego FARM, promującej ochronę zwierząt i wegańską dietę. Organizatorzy podkreślają korzyści płynące z ograniczenia (bądź wyeliminowania) mięsa z jadłospisu, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób serca i wylewów, a także zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych. Do tego dochodzą względy etyczne, czyli pozytywny wpływ na środowisko, a mianowicie ochrona zwierząt i natury. Z tego też względu Dzień bez Mięsa zbiega się z początkiem wiosny, kiedy przyroda budzi się do życia.

Jak kutnianie podchodzą do dzisiejszego święta?

- Nie znam, nie świętuję. Dzień bezmięsny tak jak wszyscy katolicy obchodzę w każdy piątek, kiedy Kościół nakazuje post. Najczęściej wtedy przygotowuję dla rodziny rybę - mówi pani Barbara Kawka.

- Nie wygłupiajmy się. Człowiek fizycznie przystosowany jest do jedzenia mięsa - wystarczy przeanalizować układ choćby zębów. Nie rozumiem po co ta cała nagonka. To wymysł, który niepotrzebnie miesza ludziom w głowach - irytuje się pan Józef, mieszkaniec Warszawskiego Przedmieścia. - Drugim niepodważalnym argumentem, który mogę podać na poparcie moich i większości zdrowo myślących osób jest fakt, że w diecie roślinnej nie ma naturalnych źródeł witaminy B12, która jak powszechnie wiadomo ma kluczowe znaczenie dla zdrowia - dodaje.

Szacuje się, że ponad 10% populacji świata nie spożywa pokarmów mięsnych. Jak się okazuje, wyjątki trafiają się również w Kutnie:

- Pierwsze słyszę o tym święcie, ale też nie ma to dla mnie większego znaczenia, bo mięsa staram się nie jeść nie tylko 20 marca, ale jak najczęściej. Wyjątki robię tylko podczas spotkań z rodziną lub przyjaciółmi aby nie robić im przykrości. Sama nie kupuję mięsa, a jajka mam tylko od rodziny ze wsi. Dlaczego? Nie chcę dokładać ręki do cierpienia zwierząt, poza tym jest tyle innych możliwości i smaków, że mięsa mi nie brakuje - wyjaśnia Anna Peszek.

 Wieloletnie badania wykazały, że wegetarianie żyją średnio kilka lat dłużej niż miłośnicy mięsa, nie jest jednak jasne, czy wynika to z samej diety, czy z aktywnego trybu życia, który te osoby zwykle prowadzą. Przejście na wegetarianizm nie powinno być jednak decyzją pochopną i nagłą. Zapewnienie organizmowi wszystkich składników odżywczych wymaga dużej uwagi i dyscypliny kulinarnej.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zdarza Wam się świętować Dzień bez Mięsa?

komentarze (3)
Dodaj komentarz

A to serio jest jakieś "świeto"? Da się tak ogole bez mięsa ? Jedynie do głowy mi przychodzi ziemniaki jajko sadzone albo Makaron / ryż z truskawkami ????????

Typowego bezmięsnego dnia za często nie obchodzimy, bo nawet jeśli na obiad jest tylko zupa to gotowana na mięsie. Postne piątki kojarzą mi się w lato z ziemniakami,jajem sadzonym i maślanką a zimą z pyszną rybką albo kluskami z serem białym ???? lubię mięso. Właśnie wróciłam do domu po konsumpcji kebaba ????

pewnie, że się zdarza i to często emoji codziennie jest jakiś "dzień", tego nie znam emoji ale jak nie mięso, to jemy warzywa pieczone albo na parze, np: grilowane rolady z cukinii, szpinaku i sera wędzonego, szaszłyki warzywne z sosami typu czosnkowy itp, Jajka w różnych postaciach, sery, kasze, makarony, ryby - to też mięso ale inne emoji pizza bez mięsa, nalesniki, placki ziemniaczane lub kotlety z kaszy itp, sporo tego można zrobić emoji

dodaj komentarz
Czytaj także