Rejestracja i logowanie

Czy można przystąpić do polisy grupowej bez zatrudnienia w firmie?

Lifestyle 14-07-2017 Autor: Ogłoszenie
0
Czy można przystąpić do polisy grupowej bez zatrudnienia w firmie?

Wciąż wiele osób, które chciałyby posiadać ochronę ubezpieczeniową, podjęcie takiej decyzji warunkuje zatrudnieniem w firmie oferującej polisy grupowe. Okazuje się jednak, że można być ubezpieczonym indywidualnie na zasadach podobnych do pracowniczych „grupówek”. Jak to możliwe?

 

Na początku warto zdać sobie sprawę, w czym polisa grupowa jest lepsza bądź gorsza od ubezpieczenia indywidualnego. Czynnikiem decydującym  może być tu cena – przykładowo za 50 zł miesięcznie otrzymamy polisę grupową na lepszych warunkach, ale ważnymi elementami są również:

 • zakres ochrony,
 • wyłączenia odpowiedzialności,
 • czas trwania umowy,
 • umowy dodatkowe,
 • przejrzystość oferty.

Wszystkie wymienione cechy różnią się w zależności od wybranego rodzaju ubezpieczenia na życie, co pokrótce omówimy w dalszej części artykułu. Przed wyborem konkretnego produktu, warto sprawdzić dostępne możliwości w sieci, np. www.ubezpieczeniaonline.pl/na-zycie/a/rodzaje-ubezpieczen-na-zycie/56.html.

Umowa sztywna czy elastyczna?

Wybierający rozwiązanie indywidualne mogą dowolnie komponować zakres polisy zarówno pod kątem liczby umów dodatkowych (rozszerzeń), jak również liczby osób chronionych z polisy, w tym dzieci teściów, rodziców czy współmałżonka.

W polisie grupowej zakres jest sztywny i nie podlega modyfikacji w żadną ze stron. Jeśli już można dołączyć kogoś do ubezpieczenia, jest to najczęściej współmałżonek czy partner.

Wyłączenia odpowiedzialności

W tym przypadku wszystko zależy od danego produktu polisowego i szczegółów zawartych w dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Oczywiście, więcej wyłączeń będzie w tej polisie, gdzie dostępne są rozszerzenia – ograniczenia dotyczą umowy podstawowej i każdego dodatku.

Czas trwania umowy

W typowej „grupówce” ochrona ubezpieczeniowa trwa do momentu, w którym pracownik jest zatrudniony w firmie. Z kolei w ubezpieczeniu indywidualnym ten okres jest ustalany przez klienta lub narzucony przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe w postaci stałych okresów na 5, 10, 15 czy 20 lat lub w innym wymiarze czasu.

Konstrukcja ubezpieczenia

Polisa grupowa jest niewątpliwie produktem bardziej przejrzystym od indywidualnej, gdzie duża liczba rozszerzeń i opcji dodatkowych może sprawiać wrażenie chaosu. Dlatego też wymagane jest spotkanie z agentem ubezpieczeniowym i omówienie szczegółów oferty – w „grupówce” wystarczy najczęściej złożenie podpisu i przekazanie kompletu gotowych dokumentów do Towarzystwa.

Jak kupić polisę grupową indywidualnie?

To, co wydaje się niemożliwe na pierwszy rzut oka, jest łatwe w przypadku zakupu polisy przez porównywarkę ubezpieczeń, która składa się z 4 prostych kroków: wypełnienia formularza, otrzymania gotowych ofert, porównania ich i wybrania najlepszej.

Ale najpierw formularz dostępny w serwisie ubezpieczeniaonline.pl. Składa się z kilku pól do wypełnienia – w pierwszym należy określić rodzaj ubezpieczenia: indywidualne czy grupowe. Jeśli będzie to druga z opcji, wówczas kontaktujący się z użytkownikiem agenci zaproponują gotowe rozwiązania, nie wymagając przy tym zatrudnienia w firmie.

W dalszej części wystarczy podać następujące dane:

 • sumę ubezpieczenia (200 tys. – 1 mln zł),
 • wykonywany zawód,
 • datę urodzenia,
 • miesięczne wydatki (500 – 10 tys. zł),
 • sytuacja mieszkaniowa (np. własny dom),
 • dzieci (mam – nie mam),
 • imię i nazwisko,
 • kod pocztowy,
 • telefon kontaktowy 9potrzebny do weryfikacji autentyczności formularza),
 • adres e-mail.

Po wyrażeniu zgodny na przetwarzanie podanych danych osobowych skontaktuje się z nami kilku agentów, którzy przestawią swoją ofertę na niezobowiązującym spotkaniu, dzięki czemu będziemy mogli wybrać polisę zgodną z naszymi oczekiwaniami i możliwościami finansowymi.

Do takiego spotkania warto się przygotować, choćby pod kątem terminologii ubezpieczeniowej albo znajomości Towarzystw Ubezpieczeniowych na polskim rynku – w tym celu przydatna będzie lektura www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.htmlzamiast czasochłonnego przeglądania stron firm ubezpieczeniowych.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także