Rejestracja i logowanie

Czy nauczyciele przebywający na świadczeniach kompensacyjnych mogą korzystać z ZFŚS

Lifestyle 31-01-2020 Autor: Artykuł sponsorowany
1
Czy nauczyciele przebywający na świadczeniach kompensacyjnych mogą korzystać z ZFŚS
Nauczyciel od września 2017 do końca lutego 2018 przebywał w stanie nieczynnym. Po wygaśnięciu stosunku pracy ze szkołą ubezpieczył się w KRUS i przez 5 miesięcy korzystał z ubezpieczenia rolniczego. W lipcu 2018 otrzymał świadczenie kompensacyjne. Czy ten nauczyciel jest uprawniony do korzystania z ZFŚS w szkole?

Tak. Prawo do korzystania ze świadczeń ZFŚS mają m.in. nauczyciele przebywający na świadczeniach kompensacyjnych, bez względu na to, czy stosunek pracy z ostatnim zakładem pracy ustał w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne, czy z innych przyczyn.

https://elerneo.pl/

Uzasadnienie:

Prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych uzależnione jest w tym wypadku od posiadania prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i od zatrudnienia u danego pracodawcy w okresie przed nabyciem uprawnień do tego świadczenia. Przepisy nie wymagają jednak, aby prawo do korzystania z ZFŚS było uzależnione od związku przyczynowego między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę.

W opisanej sytuacji nauczyciel ma prawo do ZFŚS w szkole, gdyż jest to ostatnie miejsce jego zatrudnienia przed nabyciem prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Osoba ta w świetle prawa jest więc byłym pracownikiem tej szkoły. Okoliczność, że po wygaśnięciu stosunku pracy na skutek upływu stanu nieczynnego, podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników, nie ma w tym wypadku znaczenia. Liczy się bowiem ostatni pracodawca, a więc placówka, w której nauczyciel pozostawał w stosunku pracy przed nabyciem prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Zapamiętaj!

Nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenia kompensacyjne mają prawo do ZFŚS w szkole, która była ich ostatnim miejscem zatrudnienia przed nabyciem prawa do tego świadczenia także wówczas, gdy rozwiązanie stosunku pracy nie nastąpiło w związku z przejściem na świadczenie. Ubezpieczenie w KRUS po ustaniu zatrudnienia również nie ma wpływu na prawo do korzystania z ZFŚS w szkole, która była ostatnim miejscem pracy nauczyciela.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 2019 r., poz. 1352) - art. 2 pkt 5,
  • ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 2019 r., poz. 2215) – art. 53 ust. 2.

Dariusz Dwojewski

komentarze (1)
Dodaj komentarz

bardzo przydatny poradnik. Dziękuję. ****s://poezja.org/wz/zbior/Wiersze_patriotyczne/

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także