Rejestracja i logowanie

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Lifestyle 30-01-2019 Autor: Artykuł sponsorowany
2
Czym zajmuje się projektant wnętrz?
Zadania projektanta wnętrz trudno określić w kilku słowach. Wydawać by się mogło, że jego aktywność ogranicza się wyłącznie do sporządzenia wizualizacji wyglądu pomieszczeń, w oparciu o którą wykonany jest następnie ich remont, a także wyposażenie w niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego oraz elementy dekoracyjne. Okazuje się jednak, że takie rozumienie pracy architekta wnętrz pozostaje nad wyraz mylne. Tak naprawdę bowiem – jego obowiązki związane są z o wiele większą liczbą czynności, które dopiero na ostatnim etapie przybierają postać sporządzonego na zlecenie klienta projektu wystroju. W wielu przypadkach to właśnie czynności wykonywane na etapie wstępnym okazują się o wiele trudniejsze oraz bardziej czasochłonne, aniżeli praca nad ostatecznym projektem oraz przedstawienie go klientom wraz z konsultacją oraz ewentualnym naniesieniem sugerowanych przez nich poprawek i przeróbek.

 

Czym tak naprawdę jest projektowanie wnętrz?

Pod ogólnym pojęciem projektowani wnętrz rozumieć należy pełne spektrum czynności, które architekt (projektant wnętrz) wykonuje na etapie od pierwszego spotkania z klientem zainteresowaniem wykonaniem projektu, do ostatecznego odbioru przygotowanego projektu. Często zadania projektanta wnętrz sięgają także na etap realizacji projektu, gdzie pełni on zadania nadzoru autorskiego lub inwestorskiego, kontrolując przebieg niezbędnych prac remontowych oraz zgodność realizacji z przygotowanym wcześniej projektem. Już na pierwszy rzut oka wyraźnie więc widać, że praca projektanta wnętrz nie ogranicza się wyłącznie do przygotowanie w formie elektronicznej projektu oraz niezbędnych wizualizacji. Bardzo często wykonuje on także czynności „w terenie”, polegające na oględzinach poszczególnych pomieszczeń, a także dokonaniu ich inwentaryzacji oraz niezbędnych pomiarów technicznych. Sporo czasu zajmują także rozmowy z klientami na temat tego, jaką koncepcję na wygląd wnętrz posiadają, czy też jakie funkcje mają one spełniać. Na tym etapie dokonuje się szczegółowych uzgodnień, które mogą być także związane z budżetem, jaki powierzający wykonanie projektu posiadają na przeprowadzenie prac remontowych, wykończeniowych i aranżacyjnych. Dopiero na tej podstawie możliwe jest przedstawienie pierwotnej koncepcji architektonicznej oraz zastosowanych rozwiązań funkcjonalnych i estetycznych. Oczywiście – podlegają one ocenie klienta, a na jego życzenie także wymaganym przez niego modyfikacjom i zmianom.

Czym kierować się przy wyborze projektanta wnętrza?

Na tak postawione pytanie tak naprawdę trudno jest udzielić jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Mnogość sytuacji i układów faktycznych, jakie mogą być związane z wykorzystywaniem konkretnego lokalu, skłaniać mogą do wyboru innych architektów wnętrz, specjalizujących się w przygotowywaniu projektów zbieżnych z tym, czego oczekują zamawiający. W każdej jednak sytuacji warto bazować przede wszystkim na opinii dotychczasowych klientów danego projektanta. To ich opinia powie nam najwięcej na temat jakości jego pracy oraz zbieżności i zdolności dopasowania własnej wizji do oczekiwań zamawiających projekt.

Poznaj - Projektant wnętrz - monodesign.pl

komentarze (2)
Dodaj komentarz

Dobra firma projektowa to podstawa. Wybierz np. DD Projekt. Oni projektowali mój salon i nie mogę narzekać. Wygląda świetnie emoji

Projektant wnętrz wciska swoje niby artystyczne chore wizje ludziom którzy chcą się chwalić tym,że to według projektu znawcy .A tak naprawdę to wyciąga pieniądze od snobów i ludzi bez wyobraźni ale za to z kasą.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także