Rejestracja i logowanie

Internet światłowodowy – jak działa i jakie ma zalety?

Lifestyle 07-01-2019 Autor: Artykuł sponsorowany
2
Internet światłowodowy – jak działa i jakie ma zalety?
W świecie nowoczesnych technologii trudno wyobrazić sobie brak dostępu do internetu. Jest on obecny w zdecydowanej większości gospodarstw domowych i na niemal wszystkich urządzeniach mobilnych. Im szybszy tym lepiej. Za najszybszy i przyszłościowy uważa się internet światłowodowy, czyli FTTH. Co trzeba o nim wiedzieć i jak działa?

Jeszcze niedawno światłowody i ekspresowy internet wydawały się abstrakcją, obecnie jest to rozwiązanie przyszłości. Kable światłowodowe już teraz są wykorzystywane nie tylko do doprowadzania internetu, a przewiduje się, że ich zastosowanie będzie jeszcze szersze.

Jak zbudowany jest światłowód?

Działanie internetu światłowodowego opiera się na zjawisku wewnętrznego odbicia. Do rdzenia trafia światło, które przez to, że rdzeń jest otoczony płaszczem, nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz. W przeciwieństwie do tradycyjnych kabli, światłowody są wykonane z włókien szklanych z dodatkiem tworzyw sztucznych. To właśnie dzięki temu, że technologia pozwala na przesył danych z zastosowaniem światła. Można w ten sposób osiągnąć wręcz nieograniczoną prędkość. Technologia ta posiada również inne zalety. Wśród najważniejszych wymienić należy to, że internet światłowodowy jest niezawodny i wykazuje dużą odporność na zakłócenia. Przy zwykłych kablach często internet jest zmienny np. w zależności od tego, jaka jest pogoda. Mając internet światłowodowy, problemy tego typu znikają.

Kto ma i będzie miał dostęp do światłowodów?

Chociaż wciąż daleko nam do zachodnich krajów europejskich, do internetu światłowodowego ma dostęp coraz większa liczba osób. Korzystać mogą z niego zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy. Zastosowanie światłowodów jest sprawdzone i coraz bardziej cenione, więc operatorzy patrzą na to rozwiązanie przychylnie. Dzięki doprowadzeniu kabli do poszczególnych budynków, użytkownicy internetu mogą liczyć na dużo większy komfort korzystania. Znika kłopot z ograniczeniem, co zauważą w pierwszej kolejności ci, którzy mają wysokie wymagania względem sieci.

Instalacja światłowodowa

W ramach sieci FTTH wyróżnia się kilka mniejszych odcinków sieci. Pierwsza z nich, sieć dosyłowa, wiąże się z transmisjami danych. Doprowadza dane od punktu znajdującego się w okolicy centrali do Splittera w budynku wielorodzinnym. Dzięki temu sygnał jest rozprowadzany do lokatorów. Następnym odcinkiem jest sieć pionowa, w ramach której sygnał biegnie między piętrami odpowiednimi kablami. I na koniec sieć pozioma, czyli doprowadzenie internetu w ramach konkretnego piętra. Zakończenie sieci tego rodzaju jest w znajdującym się w lokalu gniazdku.

Gdzie jeszcze są światłowody?

Kable światłowodowe najczęściej kojarzą nam się z internetem, jednak ich wykorzystanie jest znacznie szersze. Poza telekomunikacją są obecne m.in. w elektrowniach, czy rozgłośniach telewizyjnych. Przez swoje właściwości nadają się też do monitoringu i zdalnej kontroli. Korzysta z nich również medycyna, szczególnie w chirurgii laserowej. Ich wykorzystanie uwzględnia zyskujący popularność smart home. Są to jedynie przykłady, a zakres miejsc, w których światłowody wypierają tradycyjne rozwiązania, każdego roku rośnie.

Źródło: https://panwybierak.pl/oferty/internet-swiatlowodowy/52

komentarze (2)
Dodaj komentarz

Teraz powinni zastrajkować energetycy i wyłączyć prąd i ciepłą wodę w mieszkaniach nauczycieli i podłych oszustów lekarzy którzy wydali im fikcyjne zwolnienia. Zarobki tej grupy zawodowej są gorsza niż nauczycieli a wyłączenie prądu i wody jest mniejszym świństwem niż posługiwanie się dziećmi dla własnej korzyści. Po co marznąć i tłuc się ewentualnie z policją, lepiej jest jak tchórzliwe szczury chować się za plecami dzieci w domowym zaciszu.

tu jest artykuł o światłowodach a nie o nauczycielach, ale nie martw się do szkoły już nie pójdziesz !

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także