Rejestracja i logowanie

Jak wybrać właściwy projekt domu?

Lifestyle 08-06-2018 Autor: Ogłoszenie
3
Jak wybrać właściwy projekt domu?

Wybór odpowiedniego projektu domu to niezwykle ważna decyzja. Inwestorzy muszą przemyśleć każdy szczegół planowanego domu oraz przewidzieć, jak mogą zmienić się ich potrzeby w przyszłych latach. Co jest szczególnie istotne przy wyborze właściwego projektu?

Projekt gotowy lub indywidualny

Nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest lepszy - projekt gotowy, czy indywidualny. Wszystko zależy od wymagań i możliwości inwestora. Zaletą projektu gotowego jest niższa cena i duży wybór propozycji. W Polsce funkcjonuje kilka wiodących biur projektowych, oferujących łącznie tysiące różnorodnych projektów. Mając sprecyzowane wymagania, inwestor powinien znaleźć wśród nich odpowiedni dla siebie.

Przed podjęciem decyzji warto przeczytać ile kosztuje projekt domu z katalogu, a ile ten na zamówienie. Mimo dużego wyboru projektów gotowych, czasem klient nie może znaleźć żadnego, który spełniałby jego potrzeby. Wówczas może zwrócić się do architekta i zamówić u niego projekt indywidualny. Dobry architekt zrobi szczegółowy wywiad z klientem, aby odkryć jego oczekiwania wobec projektu. Dopiero kiedy dokładnie zapozna się z wymaganiami klienta, może przystąpić do przygotowywania projektu.

Projekt indywidualny ma wiele zalet. Przede wszystkim, można przygotować go pod określoną działkę. Jest to bardzo ważne w przypadku, kiedy działka jest wąska i większość projektów po prostu się na nią nie nadaje. Poza tym zamawiając projekt indywidualny inwestor ma gwarancję, że jego dom będzie unikalny i niepowtarzalny. Niestety taki projekt domu kosztuje nawet kilkakrotnie więcej niż gotowy.

Podstawowe rodzaje domów

Popularne typy domów najprościej możemy podzielić na trzy rodzaje: parterowe, parterowe z poddaszem i piętrowe. Na marginesie warto wspomnieć, że niezależnie od danego typu domu, przed rozpoczęciem budowy będzie nas czekać jeszcze adaptacja projektu. Nawet jeżeli wybierzemy projekt domu, który jest wstępnie dopasowany do naszej działki - architekt z uprawnieniami będzie go musiał dopasować go do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Domy parterowe

Na ten typ chętnie decyduje się obecnie wielu ludzi. Jest łatwy do ogrzania i tani w budowie, gdyż zazwyczaj nie ma zbyt dużej powierzchni, brakuje w nim stropu nośnego oraz schodów. Domy parterowe z reguły mają też dość prostą bryłę. Szczególnie modne są ostatnio "stodoły"- podłużne, prostokątne domy o prostym kształcie, dwuspadowym dachu i dużych oknach. Dom parterowy to dobry wybór dla osób, które cenią prostotę i minimalizm.

Domy parterowe z poddaszem

Są praktycznym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Ich dużą zaletą jest ekonomiczność- są stosunkowo tanie w budowie i mieszczą się nawet na niewielkiej działce. Zazwyczaj parter tworzy strefę dzienną z kuchnią i salonem, a poddasze przeznaczone jest na sypialnie i łazienkę dla domowników. Dzięki oknom umieszczonym w dachu, pomieszczenia znajdujące się na poddaszu są bardzo dobrze doświetlone przez cały dzień.

Domy piętrowe

W porównaniu do poprzedników, ten rodzaj domów jest najdroższy. Koszty budowy podwyższa strop nośny, schody oraz duża powierzchnia, którą przecież trzeba będzie także dogrzać w sezonie zimowym! Mimo wszystko dom piętrowy ma również wiele zalet. Pomieszczenia na piętrze nie mają skosów, które znacznie pomniejszają powierzchnię w domach z poddaszem użytkowym. W domach piętrowych problem braku przestrzeni raczej się nie pojawia, dlatego sprawdzają się one w przypadku dużych rodzin.

Gdzie można kupić projekt i co on zawiera?

Gotowe projekty domów można kupić w biurach projektowych lub przez internet. W Polsce funkcjonuje kilka wiodących biur projektowych, oferujących ogromny wybór projektów domów. Na ich stronach z reguły można znaleźć opis jak wybrać projekt domu. Każdy projekt składa się z wielu obowiązkowych elementów. Przy zakupie inwestor powinien otrzymać 4 identyczne egzemplarze. Każdy z nich podzielony jest na trzy części.

1. Część architektoniczna zawiera:

 • rzuty kondygnacji, stropów i dachów
 • przekroje budynku
 • elewacje z każdej strony budynku
 • zestawienie stolarki okien i drzwi

2. Część instalacyjna zawiera:

 • projekty instalacji elektrycznej
 • projekty instalacji wodno-kanalizacyjnej
 • projekty instalacji gazowej
 • projekty instalacji centralnego ogrzewania

3. Część konstrukcyjna zawiera:

 • rzuty fundamentów
 • opisy techniczne konstrukcji
 • rysunki detali konstrukcyjnych
 • zestawienia materiałów

W zależności od biura, projekty mogą się nieznacznie różnić zawartością, ale zawsze muszą zawierać obowiązkowe elementy wymienione powyżej.

komentarze (3)
Dodaj komentarz

Projekt domu powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb lokatorów. Chciałbym tutaj podkreślić, że wygląd elewacji to nie wszystko. Tak naprawdę jest najmniej ważny. Liczą się kwestie funkcjonalne i użytkowe. Dom musi mieć dobry plan, być ustawny. Najlepiej także, aby rozmieszczenie pomieszczeń pokrywało się z danymi stronami świata, np. żeby salon był od strony południowo-zachodniej, aby cały dzień było jasno.

Indywidualny projekt odpadł z marszu u mnie. Czekać to ja nie lubię a te poprawki róznego rodzaju mogą się ciągnąć i ciągnąć. Ja tak nie chce. Zdecydowanie wolę gotowe projekty. Jeszcze żadnego konkretnego nie mam wybranego ale już jestem na dobrej drodzę żeby się zdecydować. Najlepsze opcje mają z homekoncept. ładne projekty, wszystko rozpisane co i jak no i przede wszystkim dużo tych propozycji mają a nie ja co na niektórych stronach dwa projekty na krzyż i weź z tego wybierz sobie coś

My postawiliśmy na projekt gotowy, stwierdziliśmy, ze po pierwsze jest taniej, po drugie - amator nie jest w stanie zaplanować całej przestrzeni tak, jakby naprawdę tego czekiwał, a tutaj jest pomysł, jest akceptacja, jest wykonanie, wszystko się spina. A w sieci jest tyle miejsc do kupienia projektu, że chyba nie warto się silić na coś co jeszcze nie istnieje, skoro raczej w tej kwestii powiedziane już zostało wszystko emoji No chyba, ze ktoś buduje zamczysko, to zupełnie inna para kaloszy ;-) Tak samo jeżeli chodzi o wybór projektu na konkretną działkę - na Pracownia Projekty można sobie wybrać szerokość działki i wyświetla się tylko to, co się na pewno zmieści. I ja się cieszę, że wybraliśmy gotowca, i tak nic odkrywczego sami bysmy nie stworzyli, a argument, że ktoś obok postawi za chwilę taki sam, jakoś mnie nie rusza.. to niech stawia! emoji

dodaj komentarz
Czytaj także