Rejestracja i logowanie

Katar mniej straszny niż myślisz.

Lifestyle 29-08-2017 Autor: Pawel
0
Katar mniej straszny niż myślisz.

Na katar cierpią nawet te osoby, które zwykle cieszą się zdrowiem i doskonałą odpornością. Niezwykle dokuczliwa, lecz niegroźna dolegliwość atakuje zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Nawet lekkie przemarzniecie, przegrzanie lub krótki kontakt z wirusem może sprawić, że nos przestanie być drożny. Jak leczyć nieżyt nosa? Co zrobić, by chorować rzadziej?

Skąd ten katar?

Skąd się bierze katar? Jest to dolegliwość wywoływana głównie przez wirusy, sporadycznie przez bakterie. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, na przykład gdy osoba chora na katar kichnie. Jeden chory może zarazić nawet kilkadziesiąt osób, z którymi przebywa w jednym pomieszczeniu.

Leki z apteczki babuni skuteczne jak preparaty z apteki

O wielu skutecznych sposobach na katar można przeczytać na http://zamiastl4.pl/masz-katar-poznaj-sprawdzone-sposoby-na-zatkany-nos/, jednak od lat najlepsze efekty przynoszą inhalacje. Można je stosować nawet u małych dzieci i ciężarnych kobiet. Wysoką skuteczność wykazują inhalacje z 10-procetowego roztworu soli fizjologicznej – doskonale zwalczają nie tylko nieżyt nosa, ale i ból głowy. Jeżeli nie ma się w domu inhalatora, istnieje inny sposób na katar. Wystarczy przygotować parówkę – do miski wlewa się gorącą wodę, a następnie pochyla się nad nią głowę i przykrywa się ręcznikiem. Przez kilka minut wdycha się ciepłe, wilgotne powietrze, dzięki czemu nos się udrażnia, a katar staje się mniej dokuczliwy. Inhalacje oraz parówki nad miską z wodą można wykonywać nawet kilka razy dziennie.

Gdy domowe sposoby zawiodą

Gdy domowe sposoby na katar okażą się nieskuteczne, warto sięgnąć po krople na katar. Można je stosować jedynie przez kilka dni, gdyż zbyt długie ich używanie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia śluzówki. Zwykle zaleca się, by używać ich bez konsultacji z lekarzem maksymalnie 3 doby. Wysoką skutecznością wykazują się ponadto tabletki na katar, które można stosować nieco dłużej niż krople. Tabletki często są zapisywane przez lekarzy nie tylko w przypadku przeziębień, ale również w celu zwalczania zapalenia zatok.

Warto pamiętać, że katar jest najczęstszą jesienno-zimową dolegliwością, a walka z nim jest trudna. Aby uchronić się przed nieżytem nosa, powinno się przyjmować codziennie tran, spożywać czosnek, cebulę oraz produkty bogate w witaminę C. Ponadto po każdym przyjściu do domu oraz przed jedzeniem, powinno się dokładnie myć ręce. Istotne jest też unikanie dużych skupisk ludzi, gdzie szybko rozprzestrzeniają się wirusy.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także