Rejestracja i logowanie

Klimatyzacja, wiatraki w firmie - jak bardzo wpływają na zużycie prądu?

Lifestyle 05-08-2019 Autor: Artykuł sponsorowany
1
Klimatyzacja, wiatraki w firmie - jak bardzo wpływają na zużycie prądu?
Coraz częściej klimatyzacja w firmie staje się standardowym wyposażeniem. Z jakim zużyciem prądu musi się liczyć przedsiębiorca decydując się na takie udogodnienie? I czy powszechne używanie klimatyzacji ma znaczący wpływ na wysokość poboru energii?

Nowoczesne klimatyzatory to urządzenia, które pozwalają na pracę w komfortowych warunkach, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów, w momencie kiedy za oknem leje się żar z nieba.

Ile energii zużywa klimatyzacja?

Zużycie prądu jest uzależnione od parametrów urządzenia. Trzeba założyć, że klimatyzacja na każde 10 m2 powierzchni chłodzenia będzie potrzebował mocy na poziomie około 1 kW. Dlatego przykładowo dla pomieszczenia o powierzchni 35 m2 niezbędne będzie urządzenie o mocy co najmniej 3,5 kW. Pobór energii jest średnio trzykrotnie niższy niż moc urządzenia. Przy średnim zużyciu energii na poziomie 0,4 kW, zakładając działanie klimatyzacja przez 8 godzin w ciągu dnia zużycie będzie na poziomie około 3,2 kWh dziennie i 64 kWh miesięcznie.  

Jakie czynności ułatwiają ekonomiczne działanie klimatyzacji?

Aby obniżyć zużycie prądu niezbędnego do działania klimatyzacja warto wdrożyć w firmie kilka prostych zasad:

  • - klimatyzacja powinna działać tylko podczas obecności pracowników w firmie,
  • - ważne jest regularne dokonywanie przeglądów - wadliwe działanie będzie miało wpływ na wysokość poboru energii,
  • - wybór optymalnej temperatury (około 22-25 stopni) będzie nie tylko korzystny dla wysokości rachunków za prąd, ale również dla zdrowia użytkowników
  • - podczas działania klimatyzacji wszystkie okna muszą być zamknięte.

Wiatraki - zasady działania

Alternatywą dla klimatyzacji jest używanie wiatraków. O ile klimatyzacja faktycznie schładza powietrze, to wiatraki zwiększając jego cyrkulację dają poczucie niższej temperatury. Ich działanie pozwala na ulgę tylko punktowo - w miejscu gdzie wiatrak jest zlokalizowany. Wiatraki to zazwyczaj niewielkie urządzenia o mocy około 60 W. Przekłada się to na niewielką ilość zużywanej energii. Wiatrak zużyje około 0,36 kWh dziennie a 10,8 kWh miesięcznie przy założeniu, że będzie działał około 6 godzin dziennie.

Globalny wpływ używania klimatyzacji, a zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną latem

Powyższe wyliczenia pokazują, że używanie klimatyzacji nie powinno wiązać się z dużym poborem energii dla pojedynczego podmiotu. Problematyczna jest natomiast powszechność używania klimatyzatorów w firmach. Szczytowe zapotrzebowanie na energię notowane jest zazwyczaj około godziny 13.00, a wzrasta od godziny 8.00 w pracujące dni tygodnia. Dlatego używanie klimatyzacji w miejscu pracy, przekłada się na wysokie zapotrzebowanie na prąd i trudności w bilansowaniu energii.

O czym warto pamiętać decydując się na korzystanie z klimatyzacji?

Używając klimatyzacji, nawet takiej, której parametry pozwalają na stosunkowo niewielkie zużycie energii, warto mieć na uwadze koszty prądu. Wybór firmy, takiej jak np. Po Prostu Energia, która posiada atrakcyjne oferty na prąd zarówno dla małej jak i średniej firmy z gwarancją stałej ceny energii przez cały okres umowy, przyczyni się do długofalowych oszczędności. Dodatkowo podejmując walkę o ochronę środowiska warto wybrać Eko Ofertę - czyli energię z certyfikatem gwarancji pochodzenia OZE.

komentarze (1)
Dodaj komentarz

U nas w biurze nie mamy niestety klimatyzacji sciennej ratujemy sie przenosna ****s://wentsystem.com/product-pol-9816-Klimatyzator-przenosny-Rotenso-Giru-G26W-2-6-kW.html ale i tak jest calkiem niezle rachunki przychodza ale wolimy zaplacic niz w meczarniach pracowac...

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także