Rejestracja i logowanie

Kubki papierowe przykładem na eko trendy w naczyniach jednorazowych

Lifestyle 03-10-2019 Autor: Pawel
0
Kubki papierowe przykładem na eko trendy w naczyniach jednorazowych

Życie w zgodzie z ekologią jest obecnie bardzo modne. Moda ta przejawia się nie tylko w rzeczach istotnych, jak rządowe dofinansowanie do termomodernizacji systemów grzewczych, ale również w kwestiach z pozoru bardziej błahych, np. w wyborze naczyń jednorazowych. Naczynia i kubki papierowe lub ekotorby na stałe zagościły zarówno w przestrzeni publicznej, jak i w prywatnych domach Polaków.

  1.  
  2. Kubki papierowe nie do końca z papieru
  3.  
  4.  
  5. Za co lubimy naczynia papierowe?
  6.  
  7.  
  8. Kubki styropianowe - konkurencja dla papieru
  9.  

Naczynia i pojemniki jednorazowe z plastiku są wykorzystywane coraz rzadziej. Kubki plastikowe zastępuje się papierowymi lub styropianowymi odpowiednikami, których utylizacja i ponowne przetworzenie jest łatwiejsze.

 

Kubki papierowe nie do końca z papieru

 

Papier uznawany jest za jedno z tworzyw ekologicznych głównie dlatego, że można go łatwo poddawać recyklingowi. W kontekście papierowych naczyń nie jest to jednak takie oczywiste, ponieważ niektóre z nich nie są wykonane z czystego papieru. Papier jest tworzywem nasiąkliwym, które w kontakcie z wodą prędzej czy później zaczyna mięknąć i przeciekać. Dla wzmocnienia trwałości dodaje się więc polietylen, a jego domieszka wyklucza możliwość ponownego przetworzenia powstałej mieszanki. W efekcie naczynia papierowe z "czystego" papieru nadają się do recyklingu, natomiast te z domieszką polietylenu, np. kubki papierowe na zimne napoje lub kubki papierowe do kawy - już nie. Nie oznacza to jednak, że naczynia te nie sprzyjają ekologicznym rozwiązaniom - choć nie można ich przetworzyć, przyczyniają się do zmniejszenia zużycia wody, ponieważ nie trzeba ich myć.

 

Za co lubimy naczynia papierowe?

 

Naczynia papierowe to jedne z najbardziej popularnych naczyń jednorazowych. Właściciele restauracji, stacji paliw i bufetów doceniają je głównie za niską cenę, niewielką wagę oraz łatwy sposób przechowywania. Dodatkowo, można ich używać do podawania zarówno ciepłych, jak i zimnych dań i napojów. Same kubki papierowe mają właściwości izolacyjne, dlatego długo utrzymują temperaturę napoju. Konsumenci doceniają za to wygodę użytkowania - naczynia i kubki jednorazowe z papieru nie zmieniają smaku potraw, a po zużyciu wystarczy je wyrzucić.

 

Kubki styropianowe - konkurencja dla papieru

 

Dużą konkurencją dla naczyń papierowych są te wykonane ze styropianu. Kubki styropianowe nie chłoną wody i dobrze izolują temperaturę, dlatego zwykle podaje się w nich ciepłe napoje. W stosunku do kubków papierowych mają niższą cenę jednostkową, dlatego równie często wykorzystuje się je, szczególnie w kawiarniach i barach szybkiej obsługi.

Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.
Czytaj także