Rejestracja i logowanie

Uwaga na kleszcze

Lifestyle 30-05-2017 Autor: jej
0
Uwaga na kleszcze

Wakacje sprzyjają wycieczkom i spacerom na łono natury, gdzie nie trudno spotkać kleszcze, które przenoszą choroby niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Jakie niosą ze sobą zagrożenia? Jak się przed nimi chronić i jak postępować w przypadku zauważenia na ciele pasożyta?

- Kleszcze wywołują takie choroby jak kleszczowe zapalenie mózgu i wszystkie odmiany boreliozy. Pierwszym objawem w większości sytuacji po ukąszeniu jest rumień dookoła ukąszenia zwany również rumieniem wędrującym. Jest to wczesna postać boreliozy skórnej, z czasem dochodzi do zajęcia innych narządów i układów dlatego tak ważna jest kontrola u lekarza rodzinnego i podjęcie działań profilaktycznych w celu niedopuszczenia do rozwoju tej groźnej choroby w odpowiednim czasie - mówi Beata Pokojska. - Jeżeli zaobserwujemy kleszcza na skórze należy mocno uchwycić pasożyta pęsetą, jak najbliżej skóry i płynnym ruchem go wyciągnąć, w przypadku pozostawienia jakiejkolwiek części kleszcza należy usunąć go za pomocą sterylnej igły (tak jak drzazgę). Po usunięciu skórę należy zdezynfekować.

- Jeśli chodzi o zwierzęta, (najczęściej psy, koty póki co w naszym kraju nie zapadają na choroby przenoszone przez kleszcze), objawy są bardzo różne: gorączka, brak apetytu, zmiana koloru moczu na ciemny i błon śluzowych na jasne, biegunka, apatia. Są to objawy charakterystyczne dla wielu innych schorzeń, dlatego niestety bywają przez opiekunów zwierząt bagatelizowane - informuje Paweł Zemszał. - Co do profilaktyki, ta jest bogata w porównaniu do proponowanej ochrony dla ludzi: krople, obroże, tabletki, które powodują, że kleszcz po ukąszeniu umiera. Jeśli kleszcz zostanie usunięty z organizmu żywiciela w ciągu 48 godzin, ryzyko zainfekowania chorobą jest bardzo małe.

Największa aktywność kleszczy przypada na okresy wiosenny (marzec, kwiecień) oraz jesienny (wrzesień, październik). Należy wtedy unikać chodzenia w miejsca bytowania pajęczaków (łąki,  trawy, parki, lasy). Jeśli jest to niemożliwe, należy pamiętać o zabezpieczeniu skóry odpowiednim ubiorem, oraz środkami odstraszającymi kleszcze dostępnymi na rynku, natomiast po powrocie ze spaceru należy dokładnie obejrzeć swoje ciało oraz zwierzaka pod kątem znalezienia pasożyta.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Czytaj także