Rejestracja i logowanie

Zaczynamy sezon rowerowy. Policja przypomina o bezpieczeństwie

Lifestyle 04-04-2018 Autor: jej / KPP Kutno Foto: archiwum
0
Zaczynamy sezon rowerowy. Policja przypomina o bezpieczeństwie

Sezon rowerowy tuż tuż co oznacza, że należy również przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa na drodze. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których rowerzyści powinni się stosować. Komenda Policji Powiatowej w Kutnie przypomina o najważniejszych z nich.

Rowerzyści tak jak i piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci karoserią, ich pojazdy nie są zabezpieczone strefami zgniotu, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych. Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo?

Niezwykle ważne jest obowiązkowe wyposażenie roweru. Zgodnie z przepisami, rower powinien być wyposażony co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt z tyłu, co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec oraz w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

Dla własnego bezpieczeństwa warto zakładać również kask ochronny. Policjanci zachęcają także do zaopatrzenia się w odblaskowe elementy oraz kamizelki. Wpływa to na zwiększenie widoczności rowerzystów na drogach i przyspiesza czas reakcji kierowców. W ten sposób, na pozór nie ważne szczegóły mogą uratować komuś życie.

Policjanci Ruchu Drogowego podejmują także inicjatywy prewencyjne skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas działań jak np. „Niechronieni”, które miały miejsce 27 marca na terenie powiatu kutnowskiego funkcjonariusze obserwowali „grzechy” kierujących rowerami i podejmowali odpowiednie środki, aby ich zdyscyplinować, a w konsekwencji nie dopuścić do tragedii na drodze. Mundurowi podczas akcji rozdawali rowerzystom również ulotki przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

komentarze (0)
Dodaj komentarz
dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także