Rejestracja i logowanie

„Dla Łęczycy” złożyli wniosek o referendum w sprawie odwołania burmistrza!

Region 21-06-2017 Autor: Mateusz
0

O godzinie 15 w sali biura obsługi rady rozpoczęła się konferencja prasowa zorganizowana przez klub radnych „Dla Łęczycy”, w którym ogłoszono, że klub złożył wniosek o podjęcie kroków uchwałodawczych w sprawie ogłoszenia referendum lokalnego o odwołanie Krzysztofa Lipińskiego z funkcji burmistrza.

Pod wnioskiem podpisali się: Robert Łukasiewicz, Tomasz Czajkowski, Zenon Koperkiewicz, Paweł Kurczewski, Krzysztof Razik.

Poniżej treść uzasadnienia (pisownia oryginalna):

„W dniu 9.12.2016 r. Prokuratura Rejonowa Łódź-Bałuty postawiła Panu Krzysztofowi Lipińskiemu zarzuty dotyczące płatnej protekcji, żądania korzyści majątkowej i przekroczenia uprawnień oraz zawiesiła go w obowiązkach Burmistrza Miasta. Burmistrz Krzysztof Lipiński złożył zażalenie na decyzję Prokuratury w sprawie zawieszenia w czynnościach służbowych do Sądu Rejonowego w Łęczycy. W dniu 13.03.2017 r. po przekazaniu przedmiotowej sprawy, Sąd Rejonowy Łódź-Śródmieście utrzymał w mocy decyzję Prokuratury o zawieszeniu. Jako wnioskodawcy nie przesądzamy jak zakończy się postępowanie karne, ale stwierdzamy fakt – w obecnej chwili Pan Krzysztof Lipiński praktycznie nie pełni obowiązków Burmistrza Miasta.

Pan Krzysztof Lipiński zawiódł wyborców swoją postawą, która godzi w dobre imię wszystkich mieszkańców Królewskiego Miasta Łęczyca. W roku 2014 podczas wyborów samorządowych społeczność lokalna zaufała Panu Krzysztofowi Lipińskiemu i wybrała go na funkcję Burmistrza Miasta. Biorąc pod uwagę w jakiej sytuacji na obecną chwilę znalazł się łęczycki samorząd jako Radni Miejscy mamy obowiązek i ustawowe prawo oddania głosu mieszkańcom Łęczycy wypowiedzenia się w referendum nad dalszym sprawowaniem funkcji Burmistrza przez Pana Krzysztofa Lipińskiego i jednocześnie możliwości zweryfikowania naszej postawy jako Radnych Miasta Łęczycy.”

Po odczytaniu uzasadnienia radni wypowiedzieli się na temat zaistniałej sytuacji.

Radny Robert Łukasiewicz

- Jak państwo wiecie od 2015 roku trwa awantura między burmistrzem a radą miejską i można te kroki było zrobić wcześniej, ale jak wiecie państwo, my nie mamy większości, bo jeżeli chodzi o ten artykuł, to za tym wnioskiem musi opowiedzieć się 2/3 rady, ale stwierdziliśmy, że już nadszedł czas, ponieważ jest to konsekwencja. Głosowaliśmy za tym, żeby wprowadzić komisarza, a nie wyobrażam sobie, żebyśmy tutaj komisarza gościli do następnych wyborów. Czyli następnym krokiem jest złożenie takiego wniosku na ręce pana przewodniczącego. Tak, jak mówię, w ciągu 14 dni komisja rewizyjna musi wydać opinię i musi to wejść na sesję. Jeżeli będzie się coś działo, że to nie będzie chciało wejść na sesję, to wtedy my zwołamy sesję nadzwyczajną i złożymy stosowną uchwałę

Radny Krzysztof Razik (spytany o to, czemu dzisiaj klub zdecydował się na taki krok, a nie w innym terminie np. jutro podczas sesji)

- Dlatego, że my jutro będziemy udzielali absolutorium w sprawie wykonania budżetu. Chcemy głosować za budżetem, który został wykonany. Przytoczę cytat: „W orzecznictwu Najwyższego Sądu Administracyjnego od dawna utrzymywał się pogląd, że absolutorium dotyczy wykonania budżetu, a nie odnosi się do całokształtu działalności wójta czy burmistrza”. Dokładnie proszę państwa. Dlatego my wczoraj głosowaliśmy, nasza piątka za. Tutaj nie chodzi o to. My podchodzimy do tematu obiektywnie. Profesjonalnie. Nam chodzi o budżet, a nie o działalność burmistrza (…). Dlatego robimy to dzisiaj, bo wczoraj pokazaliśmy jak głosujemy.

Radny Łukasiewicz zwrócił uwagę, że w sprawie absolutorium zarzutami są tematy nie z 2016 roku takie jak sprawa kolejki wąskotorowej czy projekt Nizio.

- Dzisiaj przyszła odpowiedź w sprawie postanowienia komisji rewizyjnej, ale to wszystko będzie na sesji. Z tego co wiem, komisja jest zdziwiona dlaczego padł wniosek o nieudzielenie absolutorium. Ale proszę państwa, jest jeszcze podstawowa kwestia. My chcemy się zweryfikować jako radni miejscy. Przy absolutorium, jeżeli się nie udzieli, rada zostaje co by się nie działo. A tutaj łęczycanie niech się wypowiedzą. Może zechcą dalej Krzysztofa Lipińskiego a nie radnych.

Radny Krzysztof Razik

- A jeszcze wracając do pytania, dlaczego dzisiaj. Nas po prostu zbulwersowało kilka tematów z wczorajszej wspólnej komisji, że poruszane były dyrdymały: sprawy z 2015 roku, sprawa kortów z 2011 roku i nas to zbulwersowało. Dlaczego wracamy do tematów z przeszłości? Sprzed dwóch lat? Sprzed sześciu lat? 2011 rok korty pan Jasiński, sprawa Nizio 2015 rok. O, kolejka 2015 rok. Co nas interesuje co burmistrz podpisywał w 2015 roku, skoro my budżet omawialiśmy wczoraj za 2016 rok. Albo te słowa że pan Rokicki, pan Kulesza pani mecenas sprawdzali jakąś umowę w PKP, prawda? Gdzie burmistrz podpisywał w 2015 roku.

Radny Robert Łukasiewicz (spytany o potencjalny termin referendum)

- Z tego co się orientuję, wojewoda ma 60 dni na rozpatrzenie. Dlaczego wcześniej nie składaliśmy wniosku? Nie chcieliśmy, żeby referendum wypadło w lipcu lub sierpniu. Skoro referendum ma być skuteczne, w sezonie wakacyjnym na pewno nie było by skuteczne. Czekaliśmy do odpowiedniego terminu i to jest odpowiedni termin (…) A, proszę państwa, co jest ważne, ustawa mówi, że głosowanie jest imienne. Nie jest tajne, czyli każdy radny będzie imiennie wstawał i prawdopodobnie się wypowiadał czy jest za czy przeciw. Wtedy nic nie poradzimy, jeśli ten wniosek upadnie.

Radny Krzysztof Razik

- Skoro 10 radnych jest przeciwnych burmistrzowi Lipińskiemu i oni się tak wypowiadają, że są w takiej opozycji do burmistrza, to powinni się temu poddać. Skoro od 2 lat się negatywnie wypowiadają i w mediach i na komisjach i sesjach.

Komentarze
komentarze (0)
Dodaj komentarz
UWAGA - CISZA WYBORCZA!

Od piątku (19 października 2018r. godz. 00:00) do niedzieli (21 października 2018r. godz. 21:00) trwa cisza wyborcza. W trakcie ciszy wyborczej niedozwolone jest nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata w komentarzach, mediach społecznościowych i artykułach. Publikowanie ulotek, plakatów i sondaży. Prosimy uszanować ciszę wyborczą na KCI. Łamanie ciszy wiąże się ze sporą karą grzywny dla autora komentarza. My dostajemy zgłoszenia, potem musimy te komentarze kasować (a nikomu się nie chce), więc życzymy miłego odpoczynku w weekend. :)

dodaj komentarz
Czytaj także