Rejestracja i logowanie

Wójt w areszcie i bez przepustki. Złoży ślubowanie... w trakcie widzenia?

Region 26-11-2018 Autor: toza
10
Wójt w areszcie i bez przepustki. Złoży ślubowanie... w trakcie widzenia?

O zawirowaniach wokół Zbigniewa W., wójta gminy Daszyna informowaliśmy na naszych łamach niejednokrotnie. Niedawno w gminie odbyła się pierwsza sesja, w trakcie której, teoretycznie, włodarz powinien złożyć ślubowanie. Prokuratura nie zgodziła się jednak na wydanie mu przepustki, zaprzysiężenia więc nie było. Co teraz? Czy włodarz złoży ślubowanie w pasiaku zamiast pod krawatem?

Sprawę w czwartek opisał portal tvn24.pl. Wójt od maja jest tymczasowo aresztowany, a niedawno sąd przychylił się do wniosku prokuratury i środek zapobiegawczy został przedłużony. Pisaliśmy o tym TUTAJ. W wyniku tego wójt nie mógł stawić się na pierwszej sesji nowej kadencji, chyba że śledczy zgodziliby się na wydanie przepustki. A trzeba podkreślić, że ślubowanie jest niezbędne, by objąć mandat.

- Prokurator nie wyraził zgody na przekonwojowanie tymczasowo aresztowanego – poinformowała tvn24.pl Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Ze ślubowania przed radą w trakcie pierwszej sesji nici. Pozostaje jeszcze jedna opcja – na widzenie do wójta może udać się komisarz wyborczy, który odebrałby ślubowanie wójta. Zbigniew W. wniosek o taką wizytę złożył. Jednak:

- Nie wyobrażam sobie, żeby komisarz wyborczy odbierał ślubowanie podczas widzenia w areszcie – komentuje dla TVN 24 Grażyna Majerowska-Dudek, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łodzi.

Czyli Daszyna i jej wójt ma problem z kategorii dużych i trudnych do rozwiązania. Pytanie kluczowe – co teraz?

- Sprawa jest nie tylko niecodzienna, ale też bardzo interesująca z prawnego punktu widzenia. W razie przemijającej przeszkody w zaprzysiężeniu, a taką przeszkodą jest areszt, wojewoda powinien zgłosić sprawę do ministra właściwego do spraw administracji. A on powinien zawnioskować do premiera o wyznaczenie osoby, która przejmie obowiązki wójta – komentuje Paweł Stępień z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Zaznacza przy tym, że nie będzie to władza komisaryczna.

- Po ustąpieniu utrudnienia wójt będzie mógł zostać zaprzysiężony i przejąć mandat - informuje rozmówca tvn24.pl.

Więcej o sprawie przeczytasz na portalu tvn24.pl – KLIK.

Zbigniew W. został zatrzymany w kwietniu br., jako jedna z 11 osób, które według Prokuratury Okręgowej w Łodzi działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Zdaniem śledczych w latach 2009–2017 miała ona wyłudzić na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nawet 11 mln zł dotacji. Działalność polegała na wyłudzaniu dofinansowania w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w rolnictwie. Podstawą nielegalnego procederu były dokumenty przedkładane w biurze powiatowym ARiMR w Łęczycy, w których podawano nieprawdę co do prowadzenia działalności rolniczej.

komentarze (10)
Dodaj komentarz

Nie mogą dopuścić do władzy KOMISARZA- na Skrzynkach mają żwirownie na 30 ha i głębokości 30- 50 metrów i płaci od tego podatek rolny nie pozwalał naliczać podatku od nieruchomości w kwocie 0,75 gr za metr kwadratowy dokumenty RIO Lódż ot tyle w temacie!!!!!!

Masz rację. Za dużo przekrętów wyszło by na jaw, gdyby zaczął rządzić ktoś spoza układu. Tego się właśnie boi Wojtera i jego namiestnicy w gminie.

To chyba jakiś cyrk !!!!!! Aż się wierzyć nie chce. Może to żarcik !?

Do Wojewody , do Senatora Błaszczyka, do Ministra Sprawiedliwości do Premiera - kiedy ;****; zlikwidujecie Państwo Teoretyczne . 3 lata to chyba dość czasu na zaprowadzenie praworządnosci.Czy my mamy jeszczew tym ;raju-kraju; dezprawia Ministra Sprawiedliwości ,Premiera ,Konstytucje- ot takie moje przemyślenia w temacie dzisiejszego newsa.?

i niech mi ktoś powie że to jest normalny kraj

Mieszkańcy gm. Daszyna! Jesteście tacy jak Wasz ,, wójt"? Gdzie Wasz rozum?

Łódzkie jest w ogóle dziwnym wojewodztwem, jeden podejrzany zostaje wójtem, skazana zostaje prezydentem, a wiatraki nadal stoja

Pani prokurator już kiedyś się upierała na areszt wydobywczy.

Daszyna kpi sama z siebie.

To chłopki....

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także