Zioła łagodzące stres i nerwy. Czy są bezpieczne dla dzieci?

Opublikowano:
Autor:

Zioła łagodzące stres i nerwy. Czy są bezpieczne dla dzieci? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pośpiech, stres, nerwowość – to problemy z którymi na co dzień zmagać muszą się nie tylko dorośli, ale również dzieci. Jakie zioła działają kojąco na układ nerwowy? Które z nich można stosować również u dzieci?

Zioła działające łagodząco na układ nerwowy

Wiele osób, chcących wyciszyć codzienny stres i napięcie sięga po preparaty ziołowe. Nic dziwnego zawarte w nich surowce działają kojąco na układ nerwowy. Dobrym przykładem jest tutaj kozłek lekarski. Zawarty w korzeniu surowca – kwas walerenowy, daje efekt sedatywny i odprężający. Można po niego sięgać w stanach napięcia nerwowego i nadmiernego lęku. Korzeń kozłka wykorzystywany jest również jako preparat poprawiający jakość snu, zmniejszający częstotliwość nocnych przebudzeń i skracający czas zasypiania.

W składzie ziołowych preparatów na nerwy i stres znaleźć można również:

  • Melisę– działa uspokajająco, zmniejsza uczucie lęku, rozdrażnienia. Warto po nią sięgać również przed snem,
  • Szyszkę chmielu – po jej zastosowaniu można spodziewać się efektu wyciszającego i uspokajającego. Najczęściej stanowi ona dodatek do ziołowych preparatów na sen,
  • Lawendę – łagodzi lęk i niepokój, pomaga w zasypianiu, pozwala odprężyć się i uspokoić,
  • Dziurawiec – poprawia nastrój, a także łagodzi niepokój i silny stres.
Zioła, które korzystnie wpływają na układ nerwowy, przynosząc jego wyciszenie i ukojenie można stosować pojedynczo, ale często stanowią one również składniki ziołowych mieszanek. Chcąc dodatkowo wesprzeć funkcjonowanie układu nerwowego nie można zapominać o regularnym przyjmowaniu magnezu oraz witamin z grupy B. Dodatkowo chcąc zwiększyć tzw. przystosowanie organizmu na sytuacje stresowe warto wzbogacić swoją dietę o suplementy zawierające ashwagandę.

Leki na uspokojenie dla dzieci

Nie wszystkie ziołowe preparaty na uspokojenie można stosować u dzieci. Wiele ziół jest wręcz przeciwwskazanych dla najmłodszych. Bezpieczna wydaje się jedynie melisa, podawana w formie syropu lub roztworu wodnego. Kozłek, dziurawiec czy szyszka chmielu nie powinny być stosowane u małych dzieci. Co można podać dziecku na uspokojenie i nerwy? W okresie rozwoju warto stosować preparaty, które wspierają rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego. Do składników działających w ten sposób należą niewątpliwie magnez, witaminy z grupy B (w tym głównie witamina B12 i kwas foliowy) oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA + EPA). Odżywiają one włókna nerwowe, sprzyjają tworzeniu się nowych połączeń oraz poprawiają przewodnictwo impulsów nerwowych. Należy pamiętać, że układ nerwowy dziecka po narodzinach bardzo mocno się rozwija. Dziecko uczy się radzić sobie ze stresem, trudnymi sytuacjami i napięciem. Potrzebuję zatem wsparcia i odpowiedniej suplementacji, a nie zawsze wyciszenia. Rodzic, powinien być jednak mocno wyczulony na wszelkie niepokojące objawy w zachowaniu swojej pociechy. W wielu przypadkach utrzymująca się nerwowość u dziecka, problemy ze skupieniem uwagi czy zaburzenia snu mogą być objawem poważniejszych schorzeń neurologicznych.

Ziołowe preparaty na bazie waleriany, melisy, szyszki chmielu czy lawendy są szeroko dostępne na rynku. niekiedy łączy się je z melatoniną, składnikiem ułatwiającym zasypianie, a innym razem z magnezem. W sytuacjach wzmożonego napięcia warto posiłkować się tego typu suplementami i lekami. Te dostępne na receptę środki są znacznie silniejsze i oprócz tego że działają wyciszająco to wpędzają pacjenta w otępienia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE