reklama
reklama

Ich historia pozostanie żywa. "Na krawędzi pamięci...": ruszyła kolejna edycja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ruszyła siódma edycja inicjatywy, dzięki której pamięć o kutnowskich Żydach trwa w świadomości mieszkańców. Jakie wydarzenia będą miały miejsce z tej okazji?
reklama

Pamiętajmy o przeszłości

Ruszyła 7 edycja „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach”. 

Zadanie publiczne ma na celu ochronę dziedzictwa żydowskiego w Kutnie, przywracanie pamięci o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów, kształtowanie postaw tolerancji i empatii. Te działania w połączeniu ze zwiedzaniem  miejsc pamięci dadzą możliwość poznania  wiedzy historycznej na temat dziejów  społeczności żydowskiej zarówno w Kutnie, jak i  Polsce. 


Do udziału w zadaniu, które pełni funkcję edukacyjną,  zaprosiłam uczniów i pedagogów 15 szkół podstawowych i średnich w Kutnie. Wszystkie szkoły odpowiedziały pozytywnie na zaproszenie. - informuje koordynatorka Bożena Gajewska.


W ramach zadania publicznego przeprowadzone zostaną 4  akcje edukacyjne dla  uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych  oraz wszystkich klas szkół średnich w Kutnie:

  1. Akcja społeczno-edukacyjna -  sprzątanie cmentarza żydowskiego  w Kutnie połączone z opowiadaniem o jego historii. Akcja zaplanowana dla chętnych mieszkańców Kutna. Termin akcji to 20 maja 2024 roku (poniedziałek) o godz. 17.00. 
  2. Akcja edukacyjna „Kamienie Pamięci” polegająca na poznaniu przez kutnowską młodzież szkolną  imion i nazwisk  mieszkańców Kutna zmarłych bądź zabitych przez Niemców w Judenlager „Konstancja” (Bożena Gajewska wraz z Yosefem Kutnerem w ramach kwerendy sporządzili ich  listę) i pochowanych na cmentarzu żydowskim w Kutnie. Uczniowie w ramach akcji otrzymają kamienie, na których napiszą imiona i nazwiska osób więzionych w (Judenlager „Konstancja” pochowanych na kutnowskim cmentarzu żydowskim. Kamienie te uczniowie wraz z opiekunami zaniosą na cmentarz żydowski w Kutnie i tam położą. W tym celu zostanie zorganizowane wydarzenie w dniu 23 maja 2024 roku (czwartek) o godz. 11.00. W ten sposób upamiętnimy ofiary Zagłady, przypominając każdą z imienia i nazwiska.
  3. Zwiedzanie  z przewodnikiem Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, w tym  udział w warsztatach edukacyjnych oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zamordowanych 7000 mieszkańców Kutna. Są to  2 nieodpłatne wyjazdy edukacyjne (autobusem) dla około 100 uczniów kutnowskich szkół wraz z opiekunami. Jest to miejsce bardzo ważne dla mieszkańców Kutna - tu zgładzono 1/3 mieszkańców Kutna – społeczność żydowską. 
  4. Akcja edukacyjna  „Pamiętamy” polegająca na posadzeniu, na terenie  Judenlager „Konstancja” przy ul. Mickiewicza 100 w Kutnie, żonkili i żółtych krokusów ku pamięci dzieci, które zginęły w Holokauście  - około 2000  mieszkańców Kutna w wieku do 18 lat, więzionych było w getcie Judenlager  „Konstancja”, a następnie zamordowanych w Obozie Zagłady Kulmhof. Niektóre z nich urodziły się  i zmarły w tym miejscu. Kształt i kolor żonkili reprezentują żółte gwiazdy, które Żydzi byli zmuszeni nosić podczas Holokaustu. Władze firmy Cedrob S.A., które obecnie są właścicielem tego terenu,  bardzo pozytywnie odbierają wszelkie działania edukacyjne w tej dziedzinie. Młodzież szkolna  wraz z opiekunami przed posadzeniem  500 sztuk  cebulek żonkili i 500 sztuk krokusów pozna historię społeczności żydowskiej w Kutnie, a następnie posadzi cebulki  na terenie Judenlager „Konstancja” przy ulicy Mickiewicza 100. Cebulki zapewnia bezpłatnie organizator zadania publicznego. Akcja przeprowadzana będzie w październiku 2024 roku (konkretny termin akcji do uzgodnienia z każdą zainteresowaną szkołą).
czytaj także: Rap, sport i żar z nieba. Za nami pierwsza edycja Festiwalu Pumptrack Skatepark

Zadanie publiczne pn. ”Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” (7. edycja) dofinansowane jest ze środków Prezydenta Miasta Kutno i realizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Kutno, Kutnowskiej Rady Pamięci Narodowej i  Jewish Kutno Group (Potomków kutnowskich Żydów).

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama