Rekrutacja na studia odbywa się drogą elektroniczną. Każda uczelnia posiada swój system rejestracji kandydatów, za pomocą którego można się zarejestrować i aplikować na wybrany kierunek studiów. Po wynikach rekrutacji, które ogłaszane są na początku lipca, maturzyści muszą złożyć komplet wymaganych dokumentów w odpowiednim terminie. Termin rekrutacji na uczelniach nie jest taki sam. Wszystko zależy od placówki oraz od tego, czy mamy do czynienia ze studiami stacjonarnymi, czy zaocznymi.
Rekrutacja na studia. Na pierwszy krok mamy kilka miesięcy
W tym roku, jak podała Centrala Komisja Egzaminacyjna, do matury przystąpiło około 272 400 zdających. Większość z tych osób, od października będzie chciało kontynuować naukę. Do wyboru mają ponad 400 uczelni publicznych i niepublicznych na przeszło 1700 kierunkach. To, czy będzie im dane uczyć się na wymarzonej uczelni, zależy od tego, jak poradzą sobie na trwającym egzaminie dojrzałości, no i czy w porę złożą potrzebne dokumenty. Ale od początku.Pierwszym krokiem, jaki musi wykonać maturzysta to założenie konta w systemach rekrutacyjnych. Zostały one otwarte od 1 marca 2023 roku. Na początku należy wpisać swoje dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, datę urodzenia, Pesel, a także numer kontaktowy oraz adres e-mail. Kolejne informacje trzeba będzie uzupełnić w lipcu po otrzymaniu wyników maturalnych. Oprócz tych informacji musimy również wpisać nazwę szkoły, którą skończyliśmy, rok jej ukończenia numer świadectwa maturalnego, datę i miejsce jego wystawienia. Ponadto zaznaczamy kierunki studiów, którymi jesteśmy zainteresowani, a także stopień i tryb kształcenia. Po jakimś czasie na koncie pojawi się informacja o liczbie punktów uzyskanych w procesie rekrutacyjnym oraz, czy dostaliśmy się na wymarzone studia.
Opłata rekrutacyjna. Ile wynosi i ile płatności trzeba dokonać?
Zapisując się na studia, pamiętajmy o jeszcze jednej kwestii, dość istotnej. Mowa o opłacie rekrutacyjnej. Opłatę musimy wnieść za każdy zapis na kierunek, czy też specjalność studiów. Oznacza to, że zapisując się na dwa kierunki, dokonujemy dwóch płatności. Ważne jest przestrzeganie terminu, do którego można dokonywać wpłat oraz tytułu przelewu. Musimy to zrobić najpóźniej do zamknięcia zapisów. Ile trze zapłacić? Na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie studiów, wysokość opłaty rekrutacyjnej w roku akademickim 2023/2024 wynosi 85 złotych na studia, na które nie ma egzaminu oraz 100 złotych na studia, na które jest przewidziany w kryteriach kwalifikacji egzamin wstępny (egzamin pisemny, egzamin ustny lub rozmowa kwalifikacyjna).Większość publicznych uczelni dokonuje naboru nowych studentów, na podstawie wyników maturalnych. Są jednak kierunki, gdzie jest to tylko jeden z etapów, kolejny to egzamin. Odbywają się na kierunku reżyseria dźwięku, teologia: specjalność kapłańska oraz specjalność katachetyczno – pastoralna, pedagogika specjalna: specjalność logopedia, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych.
Tych dokumentów zażąda uczelnia. Dlaczego nie można przeoczyć tego terminu?
Kiedy uda nam się dostać na uczelnie musimy pamiętać o jeszcze jednym etapie. Chodzi o złożenie dokumentów, najczęściej uczelnie proszą świadectwo maturalne (oryginał bądź odpis), potwierdzenie dokonania opłaty rekrutacyjnej, fotografie oraz kserokopia dowodu osobistego. W zależności od uczelni niektóre chcą, aby to zrobić w swojej siedzibie, inne umożliwiają przesłanie ich drogą elektroniczną. Jeżeli nie chcemy stracić szansy studiowani danej szkole wyższej, lepiej nie przeoczyć narzuconego terminu.
Rekrutacja dodatkowa. Czy odbywa się na wszystkich uczelniach?
Terminy dodatkowej rekrutacji na studia ustalane są indywidualnie przez placówki wyższe. Proces ten jest szansą dla osób, które nie dostały się na studia pierwszego wyboru.Musimy jednak wiedzieć, że dodatkowy nabór odbywa się nie wcześniej niż po zakończeniu podstawowej rekrutacji. Co ważne, jest on prowadzony tylko wówczas, kiedy zostały wolne miejsca na wybranych kierunkach. Oznacza to, że nie odbywa się on na wszystkich uczelniach.
Chcesz wiedzieć, kiedy odbywają się rekrutacje na uczelniach, które w 2022 roku zostały wybrane najlepszymi Uczelniami Akademickimi według rankingu Perspektywy? Zajrzyj do naszej galerii poniżej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.