Reklama

Reklama

Z Szalomem Aszem przez Kutno – projekt Szkoły Dialogu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 8 gru 2021 16:26
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Edukacja Klasa IIId II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza brała udział w jesiennej edycji programu Szkoła Dialogu 2021. W dniach 19 i 20 października oraz 17 i 18 listopada uczniowie uczestniczyli w cyklu warsztatów, których celem było zapoznanie z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju.

Reklama

Uczestnicy poznawali rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach, lokalną historię, której bardzo często nie znali. Warsztaty prowadziły edukatorki Forum Dialogu Katarzyna Czubińska i Magdalena Ogieniewska – Małecka. Podsumowaniem działań projektowych była wycieczka po Kutnie śladami Szaloma Asza, urodzonego w naszym mieście wybitnego pisarza żydowskiego, dwukrotnego kandydata do Nagrody Nobla.

Na wycieczkę , która odbyła się 29 listopada, organizatorzy zaprosili uczniów klasy Ia. W roli przewodników wystąpili Ala, Justyna, Klaudiusz i Miłosz. Uczestnicy otrzymali starannie przygotowane ulotki zawierające najważniejsze informacje o pisarzu, mapkę wycieczki i słownik pojęć. 

Trasa wiodła od ulicy Szaloma Asza, w pobliżu miejsca urodzenia pisarza, przez ulicę Barlickiego, gdzie znajdowała się synagoga, do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Po drodze uczestnicy poznawali ciekawe informacje o pisarzu i kulturze żydowskiej, a w bibliotece mogli zobaczyć wystawę dzieł Asza i nauczyć się tańców żydowskich od świetnej instruktorki Natalii.

Kolejnym miejscem na trasie spaceru był kirkut, cmentarz żydowski. Następnie uczestnicy powędrowali na Plac Piłsudskiego, gdzie poznawali codzienność społeczności żydowskiej. Mieli też okazję sprawdzić swoje umiejętności taneczne. Podczas wycieczki słuchali również muzyki żydowskiej. Po powrocie do szkoły na zziębniętnych wędrowców czekały kolejne atrakcje – smakołyki kuchni żydowskiej przygotowane przez Gabrysię, Amelkę i Martynę oraz quiz wiedzy o pisarzu i obyczajowości żydowskiej. Na podsumowanie wycieczki uczestnicy obejrzeli jeszcze film o Szalomie Aszu oraz fragmenty ,,Suity żydowskiej" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej.

Uczniowie klasy Ia doskonale bawili się podczas wycieczki, w czasie której mieli okazję w atrakcyjny i aktywny sposób zdobywać wiedzę o życiu społeczności żydowskiej w Kutnie. Natomiast uczniowie klasy IIId podkreślają, że udział w programie to świetna okazja do wspólnego działania dla siebie i dla innych, lepszego poznania się i integracji. Projekt został samodzielnie przygotowany przez uczniów przy wsparciu edukatorek i szkolnego opiekuna projektu Anny Ambroziak.

Info: II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE