Reklama

Reklama

Prezenty z okazji pierwszej komunii – ile na nie przeznaczyć, co podarować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Prezenty z okazji pierwszej komunii – ile na nie przeznaczyć, co podarować? - Zdjęcie główne

Co podarować dziecku z okazji pierwszej komunii? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

I Komunia Święta Już niedługo rozpocznie się okres komunijny. Jeśli wśród bliskiej lub dalszej rodziny mamy dziecko, które wkrótce przystąpi do pierwszej komunii świętej prawdopodobnie już teraz powoli zaczynamy się przygotowywać do tej uroczystości. Choć każdy podchodzi to tego dnia inaczej, wśród gości często pojawia się ten sam dylemat – co podarować dziecku z okazji pierwszej komunii?

Reklama

Pomimo tego, że komunia jest przede wszystkim przeżyciem duchowym, nieodłącznym elementem tego dnia dla dużej części dzieci (a także rodziców i gości) są podarowane prezenty. Choć na ogół  mamy do tego święta różne podejście  – jedni skupiają się na uroczystości w kościele i skromnym obiedzie w gronie najbliższej rodziny, inni z kolei organizują bardziej wystawne przyjęcia – z pewnością wiele z zaproszonych osób już kilka tygodni wcześniej zastanawia się, czym obdarować dziecko w tym szczególnym dla niego dniu. Ten temat od dawna budzi wiele kontrowersji – część osób zarzuca gościom hojnie obdarowującym dzieci z okazji komunii to, że zapominają co w tym dniu jest najważniejsze. Ci z kolei podkreślają, że nie ma nic złego w podarowaniu dużego prezentu w tak ważnym dniu.  Niezależnie od tego, jakie mamy zdanie na ten temat często zastanawiamy się: ile dać w kopercie na komunię lub jaki kupić prezent? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – warto jednak kierować się zasadą, że dajemy tyle, na ile nas stać lub tyle, ile uważamy za słuszne. 

Prezenty z okazji komunii. Ile lub co dać w prezencie?

Wiele osób decyduje się dać z tej okazji pieniądze. To bezpieczny i uniwersalny podarunek – rodzice i dziecko mogą sami zdecydować na co je przeznaczą lub odłożą. Z prezentami wiąże się też ryzyko kupienia czegoś zupełnie nietrafionego lub „zdublowania się” z kimś, kto wpadnie na ten sam pomysł. Przed zakupem dużego prezentu warto skonsultować go wcześniej z rodzicami dziecka. 

Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, ile powinniśmy przeznaczyć na prezent, lub ile pieniędzy dać w kopercie, przy wyborze kwoty możemy brać stopień pokrewieństwa. Przyjmuje się, że najwięcej na prezent przeznaczają rodzice chrzestni – najczęściej wymienianą kwotą jest 500 zł, jednak ta wartość także zależy od ich zamożności, niektórzy deklarują, że na podarunek wydają nawet 1000 zł. Dalej w kolejności są dziadkowie, którzy dają około 300-400 zł. Dalsza rodzina i przyjaciele wręcza koperty z zawartością 100-200 zł. Jeśli nie chcemy dawać w prezencie pieniędzy, możemy zakupić dla dziecka na pamiątkę coś, co będzie mu przypominać o tym ważnym dniu, na przykład łańcuszek z medalikiem czy Pismo Święte.  

Co sądzicie o prezentach z okazji komunii? Przeznaczacie na nie spore sumy czy uważacie, że to nie one są w tym dniu najważniejsze i stawiacie na symboliczne podarunki? 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy