Reklama

Reklama

1000 róż dla Kutna. Nasze miasto rozkwitnie jeszcze bardziej! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 26 paź 2021 09:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Dzięki zadaniu publicznemu pn.”1000 róż dla Kutna” (edycja 2021) dofinansowanemu przez Prezydenta Miasta Kutno następne krzewy róż rozkwitną w naszym mieście!

Reklama

25 października nastąpiło  zwieńczenie zadania publicznego pn. „1000 róż dla Kutna”. W spotkaniu w kutnowskim teatrze przy ul.Teatralnej 1(filii Kunowskiego Domu Kultury) wzięli udział pasjonaci  róż aktywnie włączający się w tworzenie różanego wizerunku Kutna.

500 licencjonowanych  sadzonek  zostało przekazanych mieszkańcom Kutna, którzy  aktywnie  promują  markę  „Kutno- miasto róż”. Są to m.in.  uczestnicy akcji społecznej pn. „Wyróżnij się” oraz Amatorskiego Konkursu Różanego prowadzonych  przez Kutnowski Dom Kultury.

500 sadzonek róż otrzymały  instytucje i podmioty, które zgłosiły chęć posadzenia krzewów róż przed swoimi budynkami, a potem będą pieczołowicie je pielęgnować. Są to: Zespół Mieszkalno-Integracyjny, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie, Zespół Szkół  nr 2 im. Dr A.Troczewskiego,  OREW Niezabudka, Szkoła Podstawowa nr 9, Miejski Zakład Komunikacji                                Sp. z o.o. w Kutnie, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Różany Zakątek”, PSS „SPOŁEM”, Szkoła Podstawowa nr 7, Kutnowski Dom Kultury,  I LO im. J.H.Dąbrowskiego, Agencja Rozwoju Regionu Kutnowskiego,  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej,  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kutnie,  Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Tęcza”.                           

Następujące odmiany róż będą kwitły w już w przyszłym roku w kutnowskich ogrodach: rabatowe: Schone vom See (Lady Kutn), Leonardo da Vinci i Milano; okrywowe: Salsa i Stadt Rom; parkowe: La Villa Cotta i Matthias Claudius Rose oraz pnące: Laguna.                                                       

Do  sadzonek róż dołączone zostały tabliczki z nazwą odmiany róży oraz mini-poradniki o sadzeniu i pielęgnacji róż. 

Dla nas, regionalistów,  jest to duża radość, patrzeć nie tylko na piękne różane rabaty w przestrzeni miejskiej, ale także na  interesujące ogrody różane Kutnian i otoczenie siedzib i budynków podmiotów kutnowskich, które utożsamiają się z różaną tradycją. Dlatego podziękowaliśmy mieszkańcom za ich społeczne zaangażowanie  połączone z miłością do róż…

W Centrum Teatru, Muzyki i Tańca – filii KDK przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Różanego, Weronika Lenarczyk i Tadeusz Pałka przedstawili  prezentację multimedialną   o  sadzeniu i pielęgnacji róż. W niezwykle interesujący sposób pan Tadeusz opowiadał o odmianach róż, jakie otrzymali Kutnianie, a następnie odpowiadał na pytania. Dowiedzieliśmy się, jak reagować na choroby nękające krzewy róż, jak  odmładzać  róże pnące,  co zrobić, aby móc posadzić krzewy róż w tym samym miejscu w ogrodzie, czemu sadzi się róże przy krzewach  winorośli. Udzielał także porad różanych indywidualnie mieszkańcom Kutna, którzy cierpliwie czekali w kolejce, by móc  porozmawiać z Tadeuszem Pałką.

Spotkanie z pasjonatami róż było dobrą okazją, by podziękować Pawłowi Pisarskiemu, który fotografował Kutnian w ich ogrodach  w ramach akcji społecznej pn. „Wyróżnij się”.  Zdjęcia mieszkańców Kutna z różami uprawianymi przez nich można było oglądać w tym roku na wystawie XXL  we wrześniu. Wystawa prezentowana była na Rynku Zduńskim.

Partnerami TPZK przy realizacji tego projektu byli: Kutnowski Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Różane.

Zadanie publiczne pn. „1000 róż dla Kutna”  jest finansowane przez Prezydenta Miasta Kutno.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)