Reklama

Reklama

[FOTO] Zapatrzeni w Balladynę, czyli Narodowe Czytanie w bibliotece

Opublikowano: 11 września 2020 08:42
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja W ramach Narodowego Czytania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie odbyło się pierwsze, po dłuższej przerwie, spotkanie. Miłośnicy głośnego czytania mogli zaprezentować własne interpretacje „Balladyny” Juliusza Słowackiego , która w tym roku znalazła się na liście lektur polecanych przez kancelarię RP. Na wstępie Dyrektor MiPBP w Kutnie Magdalena Konczarek przypomniała historię inicjatywy Narodowego Czytania w Polsce.

Reklama

Wielbiciele polskiej literatury rozpoczęli wspólne czytanie od „Pana Tadeusza” A.Mickiewicza w 2012 roku , kiedy to ówczesny Prezydent Bronisław Komorowski zorganizował je z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. Podczas tego najazdu miał miejsce opisany w „Panu Tadeuszu” ostatni zajazd na Litwie. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura - wcześniej m.in wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli by literatura narodowa, była nie tylko przedmiotem nauczania szkolnego ale zyskała również miejsce w szeroko rozumianym życiu społecznym.

W 2013 w akcji uczestniczyli już mieszkańcy ponad 700 polskich miejscowości, a Kancelaria Prezydenta przygotowała specjalną pieczęć. Miasto Kutno, dzięki bibliotece, włączyło się do akcji w 2014 czytaniem wraz z Edytą Jungowską „Trylogii” H.Sienkiewicza. W ramach tej edycji odbyła się również Gra miejska z udziałem młodzieży „Śladami Sienkiewicza”, podczas której uczestnicy poznali historię odwiedzin pisarza w Kutnie. W 2015 roku czytana była „Lalka” B.Prusa,

w 2016 „Quo vadis” H.Sienkiewicza,w 2017 „Wesele” S.Wyspiańskiego,w 2018 „Przedwiośnie” S.Żeromskiego, a w 2019 nowele i opowiadania B.Prusa, S. Żeromskiego, M.Konopnickiej, E.Orzeszkowej, S.Reymonta, B.Schulza i H. Rzewuskiego.

Tegorocznym wyzwaniem dla czytających była ponadczasowa opowieść o najmroczniejszej stronie ludzkiej natury, z którą na koniec zwycięża dobro i sprawiedliwość, czyli „Balladyna”. Słuchający i czytający doszli do wspólnego wniosku, że dramat,którego motywem przewodnim jest bezwzględne dążenie do władzy porusza wciąż aktualne kwestie. Na spotkania koniec uczestnicy mogli uzyskać okolicznościową pieczątkę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • 10 miesięcy temu | ocena +1 / -1

  Dorn

  zapatrzeni w siebie........

 • 10 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  kim on tak naprawdę jest

  Jak to jest namawiać nauczycieli do strajku, a później promować czytelnictwo? Jakimi my ludźmi jesteśmy otoczeni, co czeka nasze dzieci??? ...ech - szkoda słów.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  gospodosz

  dziń dybry, jam chłop prosty czytoć lubie , sobie i krowom by mliko było lepsze, a moje oczy widzom ,że do książki tsza mieć pojńcie i nie czyto się od kunca ino od początku , ta se myśle ...nic więcej