Reklama

Reklama

Kutnowscy seniorzy zwiedzą winnicę w Mnichu

Opublikowano: czw, 23 wrz 2021 08:52
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja W dniu 29 września 50 seniorów weźmie udział w wycieczce do „Winnicy Witaj Słońce” w Mnichu k/Kutna (Mnich – Probostwo 1, Oporów).

Reklama

Ogromnie nas cieszy, że ten projekt TPZK organizowany dla seniorów w ramach Kutnowskich Dni Seniora i dofinansowany jako zadanie publiczne  z budżetu Miasta Kutno zdobył uznanie seniorów!

21 września drzwi do dworku modrzewiowego nie zamykały się…, od godz.16.oo do 19.oo wszystkie 50 miejsc na wycieczkę do winnicy zostały zajęte!

Wyjazd ma walor edukacyjny. Seniorzy, zwiedzający przez trzy godziny winnicę, dowiedzą się od właścicieli winnicy (którzy osobiście będą oprowadzać Seniorów) jak powstała winnica Witaj Słońce; na czym polega uprawa winorośli (metody nasadzeń, cięcie, prowadzenie, zbiory,  zabiegi agrotechniczne); jaki jest proces produkcji  wina – winifikacja (winobranie – zbiór i sortowanie owoców, maceracja -metody, tłoczenie,  przygotowanie nastawu, młode wino, filtracja, butelkowanie, zabezpieczenie). W winnicy posadzone są także krzewy róż. Zwiedzający dowiedzą się, dlaczego dla właścicieli winnicy ważne jest, by róże kwitły w pobliżu winorośli. 

Winnica powstała w 2018 roku i jest to pierwsza winnica nie tylko w powiecie kutnowskim ale i w województwie łódzkim. Na powierzchni dwóch hektarów znajduje się 51 rzędów winorośli i ponad 10 tysięcy krzewów. Większość stanowią gatunki z których można uzyskać białe wino. W zeszłym roku zebrano 7 ton owoców i wyprodukowano 42 hl wina. W 2020 roku  właściciele winnicy otrzymali V miejsce w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pt.: “Weekend na wsi” na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w naszym regionie. Wiosną 2021 roku winnica otrzymała srebrny medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za białe wino Euphoria. 

 Podczas realizacji zadania dzięki uprzejmości ks.  Wojciecha Kluski seniorzy  zobaczą  także kościół w Mnichu i zapoznają się z jego historią. Murowany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w latach 1860-1862, powstał z fundacji kolatora Władysława Grotkowskiego. Jest to świątynia orientowana, jednonawowa, wzniesiona na planie prostokąta. Na ścianie ołtarzowej znajduje się szesnastowieczna płaskorzeźba Stefana Kucińskiego.

Życzmy sobie tylko dobrej pogody, żeby  w przyszłą środę nie padał deszcz…

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)