reklama

Kutnowski Superbohater

Opublikowano:
Autor:

Kutnowski Superbohater - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaGdy nasza drużyna postanowiła zrealizować propozycję programową „Superbohater”, padło wiele propozycji co do kutnianina, którego historię chcielibyśmy zgłębić i przekazać ją dalej innym mieszkańcom. Wybór był trudny. Naszą uwagę przyciągnął Szalom Asz – żydowski pisarz pochodzący z Kutna, który był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla.

Niedługo po podjęciu decyzji, zmotywowani do pracy, zaczęliśmy działać. Po dokładnym zapoznaniu się z życiorysem Asza postanowiliśmy wyjść na ulice Kutna i przeprowadzić ankietę wśród jego mieszkańców. Wiele osób pytanych o pisarza wspominało o Festiwalu Szaloma Asza oraz miejsca kojarzone z kulturą żydowską w naszym mieście. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni tym, że tak dużo przechodniów kojarzyło jego osobę. Oczywiście – co nie powinno nas dziwić – bardzo dużo osób nie miało pojęcia o Szalomie i jego twórczości. Właśnie dlatego jednym z naszych priorytetów było przekazywanie innym wiedzy o tak ważnej postaci.

Nasza, 8 Drużyna Starszoharcerska „Ignis”, zdecydowała uczcić pamięć Żydów kutnowskich sprzątając Kierchol – kirkut (żydowski cmentarz) znajdujący się przy ulicy Jana III Sobieskiego. Zasmuciła nas liczba butelek, które znaleźliśmy. Próbowaliśmy także wyczyścić tablicę upamiętniającą społeczność żydowską, jednak szybko zdaliśmy sobie sprawę, że wymaga renowacji.

W poszukiwaniu informacji o Aszu skierowaliśmy się do lokalnego archiwum, które mieści się przy ulicy Zamkowej. Zdecydowanie się nie zawiedliśmy, dzięki tej wizycie byliśmy w stanie zobaczyć księgę ludności stałej Kutna, w której z pomocą pani archiwistki udało nam się odszukać wpis o pisarzu.

17 maja spotkaliśmy się na biwaku. W tamto piątkowe popołudnie odkryliśmy tajniki tworzenia krótkich informacyjnych tekstów, które swoją interesującą formą mogą zaciekawić czytelników. Następnego dnia udaliśmy się do MiPBP w Kutnie, w której zajęcia zgodzili się poprowadzić dla nas L. Lonkwic i A. Olewnik. W przystępny sposób została nam przekazana wiedza, która okazała się przydatna w dalszych fazach projektu. Wzięliśmy też udział w konkursach tematycznych, w których do wygrania była m.in. biografia pisarza. Dzięki życzliwości biblioteki mieliśmy okazję zobaczyć księgi zapisane w języku hebrajskim. Była to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia inicjatywa, w którą razem z biblioteką się włączymy. Zależało nam też na poznaniu kultury żydowskiej. Właśnie dlatego spędziliśmy popołudnie śpiewając i tańcząc do żydowskiej piosenki „Hawa nagila”. Następnie nauczyliśmy się zasad gier popularnych wówczas wśród żydowskich dzieci. Po aktywnym popołudniu z radością powitaliśmy wiadomość o przygotowaniu tradycyjnej żydowskiej kolacji.

Podczas realizacji projektu staraliśmy się sprawić, aby kutnowska społeczność dowiedziała się więcej o Szalomie. W sobotę 18 maja rozdawaliśmy przechodniom okolicznościowe naklejki, które głosiły „Poznaj Szaloma Asza – kutnowskiego Superbohatera” i stały się pretekstem do rozmów z mieszkańcami.

W niedzielę, wszyscy zmęczeni, ale bogatsi o worek doświadczeń, rozchodzimy się do domów pełni nadziei, że nasz projekt zachęci innych do odkrywania pozostałych lokalnych bohaterów. Osiągnęliśmy dużo, ale jeszcze więcej ekscytujących wyzwań czeka na naszej drodze.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE