Reklama

Laureatka Paszportu Polityki będzie gościem kutnowskiej Biblioteki

Opublikowano:
Autor:

Laureatka Paszportu Polityki będzie gościem kutnowskiej Biblioteki - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Ogromną niespodziankę swoim czytelnikom sprawiła Małgorzata Rejmer, która wczoraj (8 stycznia) otrzymała Paszport Polityki 2018 w kategorii Literatura za książkę o Albanii: „Błoto słodsze niż miód”. Autorka 23 stycznia o godz.18.00 będzie gościem kutnowskiej biblioteki otwierającym nowy projekt: Literackie Biuro Paszportowe.

Małgorzata Rejmer swobodnie porusza się w takich gatunkach jak reportaż, proza, esej i dramat. Debiutowała w 2009 r. powieścią „Toksymia”. Ta groteska zwracała uwagę świetnym warsztatem i czarnym humorem. Bohaterów łączyła tytułowa toksymia, czyli toksyczna więź międzyludzka.

Po debiucie Małgorzata Rejmer zaczęła pisać doktorat o kinie rumuńskim w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wiele czasu spędzała w Rumunii, co zaowocowało kolejną książką - fascynującym portretem tego kraju i miasta Bukareszt. Za „Bukareszt. Kurz i krew” otrzymała nagrodę im. Teresy Torańskiej przyznawaną przez „Newsweek”, a także została pierwszy raz nominowana do Paszportów Polityki - w 2013 r.

Napisanie kolejnej książki „Błoto słodsze niż miód” (Wydawnictwo Czarne), za którą otrzymała Paszport Polityki 2018 zajęło jej kilka lat. „Bukareszt odsłonił przede mną bezsilność jednostki wobec systemu i władzy, ale książka o Albanii była wejściem w kompletnie inny wymiar cierpienia, niemożności, bezsilności, osaczenia” – mówiła w jednym z udzielonych wcześniej wywiadów. Książka o Albanii, inaczej niż poprzednia, nie kreśli szerokiej panoramy historycznej, składa się po prostu z głosów ludzi, w które z wielką empatią wsłuchiwała się autorka. Jest to opowieść o działaniu systemu terroru, który budzi grozę i smutek i jest bardzo ważnym głosem w dyskusji: na ile dla młodych twórców ważny jest kontekst historyczny i osadzenie twórczości w konkretnej politycznej rzeczywistości.

Wszystkich zainteresowanych spotkaniem z nowo-nagrodzoną laureatką zapraszamy 23 stycznia na godz.18.00 do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE