reklama

LFM 2018: Spotkanie z Gwiazdą - Zbigniew Macias

Opublikowano:
Autor:

LFM 2018: Spotkanie z Gwiazdą - Zbigniew Macias - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaDzisiejszy wieczór upłynął pod znakiem opery i musicalu, bo własnie te gatunki były obiektem rozmowy, którą prowadziła dyrektor Letniego Festiwalu Muzycznego - Anna Jeremus-Lewandowska z dyrektorem ds. artystycznych Teatru Muzycznego w Łodzi - Zbigniewem Maciasem.

Zbigniew Macias jest zastępcą dyrektora ds. artystycznych Teatru Muzycznego w Łodzi. Dziś przyjechał do Kutna, aby opowiedzieć o sobie i swojej bogatej działalności.

Ma w swoim repertuarze ponad czterdzieści partii operowych, które wykonywał na całym niemal świecie – w krajach europejskich, w Stanach Zjednoczonych, Azji i Afryce. Są to m.in. partie: Escamilla w Carmen G. Bizeta, Hrabiego de Sirieux w Fedorze U.Giordana, Alfia w Rycerskości wieśniaczej P. Mascagniego, Janusza w Halce i Miecznika w Strasznym dworze S. Moniuszki, Figara w Weselu Figara i tytułowa w Don Giovannim W.A. Mozarta, Apostoła Piotra w Quo vadis F. Nowowiejskiego, Sharplessa w Madame Butterfly i Scarpii w Tosce G. Pucciniego, Doktora Bartola w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, von Faninala w Kawalerze srebrnej róży i Jochanaana w Salome R. Straussa, Orestesa w Elektrze M. Theodorakisa (prapremiera), w operach G. Verdiego: Amonasra w Aidzie, Don Carlosa w Ernanim, Anckarströma (Renata) w Balu maskowym, Rodriga w Don Carlosie, partie tytułowe w operach Makbet, Nabucco i Rigoletto, Germonta w Traviacie, a także tytułowa w Holendrze tułaczu oraz Amfortasa w Parsifalu R. Wagnera. Nagrywał z orkiestrami Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi, w Krakowie i w Warszawie. Z zespołem Opery Narodowej w Warszawie wziął udział w nagraniach płytowych Halki i Strasznego dworu S. Moniuszki, z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi – Aidy G. Verdiego, a z zespołem warszawskiego Teatru Roma – musicalu Koty A. Lloyda Webbera, nagrał także cztery płyty solowe: Opera Arias, Taki piękny wieczór… (z utworami operetkowymi i musicalowymi), Kochałem panią… oraz Ballady żeglarskie.

Ma także bogaty repertuar koncertowy: śpiewa pieśni F. Schuberta, R. Schumanna, H. Wolfa, M. Ravela, P. Czajkowskiego i S. Rachmaninowa, a także oratoria i kantaty J.S. Bacha, J. Haydna, G. F. Haendla, J. Brahmsa i C. Orffa. Jest także reżyserem: w Nowym Teatrze w Słupsku wyreżyserował przedstawienie Skrzypka na dachu J. Bocka , a Teatrze Muzycznym w Łodzi – spektakle Krainy uśmiechu i Wesołej wdówki F. Lehára oraz Wondeful Town L. Bernsteina. W 2003 roku otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Łodzi. W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Rozmowa przeplatana była ariami i pieśniami wykonywanymi przez śpiewaków operowych. Wystąpili m.in. Martyna Mykhaylovska-Kominiarczuk - sopran, Michał Gucma - baryton, Kinga Książczyk - fortepian,Konrad Książczyk - fortepian.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE