Reklama

Reklama

Narodowe Czytanie w kutnowskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 8 września 2021 10:56
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja W tym roku, już po raz dziesiąty, spotykamy się z dziełami polskiej literatury podczas Narodowego Czytania. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie w miniony wtorek zorganizowała głośne czytanie dramatu Moralność pani Dulskiej. Jest to popularny i często wystawiany dramat o wyrazistym przesłaniu społecznym zabarwionym komizmem.

Reklama

Od premiery w 1906 roku do czasów współczesnych sztuka nieprzerwanie gości na polskich scenach. Wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Przez ponad sto lat w Polsce zrealizowano łącznie ok. 210 inscenizacji. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym obraz z 1930 roku, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy.

Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie. Obłuda, zakłamanie, chciwość, fałszywa pobożność  przedstawione przez G. Zapolską  to zespół cech mieszczańskich, które zyskały określenie „dulszczyzny” używane do dziś.

Uczestnicy Narodowego Czytania w kutnowskiej bibliotece zmierzyli się dziś z czytaniem z podziałem na role. W postać Dulskiej, Zbyszka, Meli, Hesi, Juliasiewiczowej i Tadrachowej wcielali się dziś: Wanda Tarnowska, Jadwiga Błaszczyk, Elżbieta Żółtowska, Teresa Mosingiewicz, Cezary Figura, Magdalena Konczarek i Dorota Nowaczyk. Gośćmi wydarzenia byli ponadto uczniowie z ZS nr 1 im. S. Staszica w Kutnie.

W Wypożyczalni dla Dorosłych będzie można jeszcze przez najbliższy tydzień podstemplować książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania 2021.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)