Reklama

O pomysłowości Polaków i tęsknocie za lepszym światem z Olgą Drendą

Opublikowano:
Autor:

O pomysłowości Polaków i tęsknocie za lepszym światem z Olgą Drendą - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja 12 lutego o godz. 18.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kutnie odbędzie się kolejne spotkanie w Literackim biurze paszportowym z nominowaną do Paszportów Polityki 2018 Olgą Drendą. Jest ona etnologiem i antropologiem, a także dziennikarką, tłumaczką i autorką książek: „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji” i „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”.

Olga Drenda w swojej twórczości przygląda się polskiej rzeczywistości od czasów powojennych aż do dzisiaj. Zajmuje się przede wszystkim „wyrobami”, czyli tym, czym Polacy otaczali się wypełniając przestrzeń wokół siebie. Opisując te wzgardzone dziś przedmioty, autorka tworzy fascynujący traktat socjologiczny. Książka „Wyroby”, która będzie promowana we wtorkowy wieczór opowiada o polskiej pomysłowości i tęsknocie za lepszym światem. Jest również niezwykłym traktatem o przeróżnych gustach Polaków i ich upodobaniach. Wielu z nas pamięta szklane łabędzie czy pieski z włóczki. Przedmioty te uznawane przez jednych za kiczowate, przez innych za oryginalne i pomysłowe. O takich przedmiotach, cytowany przez autorkę Adam Słodowy pisze: „Samodzielnie zbudowana zabawka, nawet gdy chodzi tylko o zwykły wiatraczek, jest przecież milsza niż gotowa i kupiona w sklepie. Jest milsza dlatego, że w jej budowę włożyliśmy własną pracę i własną pomysłowość”.

Czy dziś są to pożądane cechy przedmiotów czy stawiamy bardziej na wysoką estetykę pomijając sentymenty? Na te i inne pytania będziemy mogli uzyskać odpowiedzi już we wtorek 12 lutego w kutnowskiej bibliotece. Wejściówki dostępne w Zbiorach Audiowizualnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE