reklama

Poetyckie rozmowy przy kawie

Opublikowano:
Autor:

Poetyckie rozmowy przy kawie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaW czwartkowe popołudnie 20 września Przemysław Dakowicz, poeta, eseista, krytyk literacki i wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego poprowadził spotkanie z regionalnymi twórcami Marleną Kluk i Arkadiuszem Aulichem. Spotkanie odbyło się w ramach „Poetyckich rozmów przy kawie” w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.

W pierwszej części Przemysław Dakowicz – autor m.in. tomików poetyckich: „Łączka”, „Teorie wiersza polskiego” czy „Ćwiczenia duchowne” – opowiedział o swoich inspiracjach literackich. Duży wpływ na autora mieli romantyczni wieszcze, Hrabal, Eliot czy filozofia Kierkeegarda. Przemysław Dakowicz mówił także o swojej fascynacji epoką romantyczną, w której świat widzialnych fenomenów ściśle łączył się ze światem ducha. Ważnym elementem eseistycznej twórczości autora „Afazji polskiej” jest przypominanie o ludziach i wydarzeniach, o których mówić nie było wolno w poprzednim ustroju politycznym.

W drugiej części spotkania z kolei rozmawiano o tekstach napisanych przez lokalnych twórców – Marlenę Kluk, emerytowaną nauczycielkę języka polskiego oraz Arkadiusza Aulicha, który wydał niedawno swój pierwszy poetycki tomik „Dom czystych myśli”. Było to spotkanie dwóch odmiennych światów, życiowych doświadczeń, sposobów pisania i postrzegania świata.

Dla Marleny Kluk w tworzeniu poezji najważniejsze jest uczucie, powracające wspomnienie, zapamiętani ludzie i sytuacje. Wiele czerpie z własnego, indywidualnego i bogatego doświadczenia. Marlena Kluk część życia poświęciła pracy z młodzieżą trudną, której dawała ogromną miłość. Teraz spełnia się w Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku. Prócz pisania wierszy także maluje wykorzystując różnorodne techniki.

Arkadiusz Aulich każdym napisanym utworem stara się dotrzeć do tego, co niewidoczne, niedostrzegalne. Każdy tekst zdaje się być przemyślaną grą słów. Jego twórczość to próba wyrażenia samego siebie, jak i obserwacji ludzi czy rozmaitych sytuacji. „Domem czystych myśli” debiutował, ale na wydanie czekają już kolejne teksty jego autorstwa. Jak sam przyznał – zamierza wgłębić się w tajniki filozofii i psychologii Zygmunta Freuda.

Każdy z zaproszonych twórców przeczytał wiersze z wielu względów dla nich ważne. Publiczność, jak zawsze, zadawała pytania. Były też podziękowania, kwiaty i serdeczne uściski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE