Reklama

Spotkania pod znakiem poezji w CTMiT

Opublikowano:
Autor:

Spotkania pod znakiem poezji w CTMiT - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Genowefa Fijałkowska-Jakubowska - poetka znana z takich pozycji jak "Pan Bóg wyjechał na Florydę", "Pochylenie", "Czuły nóż". Nominowana do Literackiej Nagrody Nike 2017 za „Paraliż przysenny”. Marcin Świetlicki - jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych. Z sukcesem łączy literaturę i muzykę. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Jakubowska i Świetlicki w towarzystwie Rafała Księżyka odwiedzą CTMiT już w kwietniu.

Genowefa Fijałkowska-Jakubowska, poetka z Mikołowa. Wydała tomy wierszy: "Dożywocie" (1994), "Pan Bóg wyjechał na Florydę" (1997), "Pochylenie" (2002), "Czuły nóż" (2006), "Ostateczny smak truskawek" (2009), "wybór wierszy i wtedy minie twoja gorączka" (2010), "Performance" (2011), "ze mnie robaka i z robaka wiersze/ of me a worm and the worm verses" (2012 Off_Press Londyn) i wybór wierszy "Něžný nůž" (2011) wydany w czeskim wydawnictwie Protimluv oraz niemiecki wybór wierszy "Posie sitzt nicht in der Sonne" (2012). Autorka zagości w Kutnie już niebawem.

Jej ostatni tom, „Paraliż przysenny” znalazł się w ścisłej czołówce książek nominowanych do Literackiej Nagrody Nike 2017. O tym zbiorze tak pisze Agnieszka Wolny-Hamkało: "Poetka przywraca naszemu myśleniu o świecie stosowne proporcje: pokazuje, że między fizjologią i liryzmem nigdy nie było antagonizmów. I że można - nie wypadając z literackiego obiegu – myśleć o bogu zsuwając majtki w Istambule. Autorka w przewrotny sposób opiewa naszą małpią małość / wielkość, naszą samotność orangutanów, wreszcie starość: jadowicie zmysłową, pełną seksu i śmierci. Lubię, kiedy stawia mnie w niewygodnej sytuacji, bo pięknie to robi".

Poetka gościła już w Kutnie, w 2010 roku. Efektem tego pobytu jest kilka wierszy z motywem kutnowskim.

Spotkanie, które poprowadzi Grażyna Baranowska odbędzie się 13 kwietnia (piątek) o godz. 17.00.

Spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim i Rafałem Księżykiem „Nieprzysiadalność. Marcin Świetlicki - autobiografia”.

Marcin Świetlicki, jeden z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych, który z sukcesem łączy dwa pola działań: literaturę i muzykę, w obszernej autobiograficznej rozmowie z Rafałem Księżykiem - mistrzem wywiadu rzeki.

Z reguły nieskory do zwierzeń i pilnie strzegący granicy prywatności, w tej książce Świetlicki opowiada zaskakująco otwarcie o swoim życiu. W jego opowieściach pojawiają się między innymi najważniejsi twórcy pokolenia „brulionu”, muzycy zespołu Świetliki, dziennikarze i redaktorzy "Tygodnika Powszechnego", malarze Grupy Ładnie, legendarne postacie sceny muzycznej, artyści z którymi na przestrzeni lat przyjaźnił się, wadził, współpracował. Niezwykły zmysł obserwacji oraz ironiczne spojrzenie pozwalają Świetlickiemu tworzyć żywe i kapitalnie uchwycone portrety indywidualne i środowiskowe. Wyłania się z tego odmalowany z odrębnej perspektywy zapis przemian Polski ostatnich czterdziestu lat.

Spotkanie, które poprowadzi Ola Kołodziejek odbędzie się 13 kwietnia (piątek), godz. 18.30.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE