Reklama

Reklama

Wieczornica poetycko-wokalna w Kulturalnym Dworku - ''To właśnie tego wieczora''

Opublikowano: czw, 20 gru 2018 08:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja 14 grudnia 2018 r. w Dworku Modrzewiowym w Kutnie odbyła się wieczornica poetycko-wokalna pod tytułem "To właśnie tego wieczora" z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie było otwarte dla wszystkich chętnych. Przybyli na uroczystość goście wysłuchali wierszy, kolęd i pastorałek przygotowanych przez sekcję literacką SUTW.

Reklama

Członkowie sekcji; Maria Stępniak, Stanisława Augsburg, Elżbieta Żółtowska, Barbara Ratajczak, Joanna Kicała – Kowalczyk, Jolanta Baranowska -Komorowska ,Marlena Kluk, Maria Wierzbicka, Danuta Kawka, Jadwiga Grabecka, Andrzej Zielonka recytowali poezję poetów; E. Berndsena, W. Chotomskiej, C.K. Norwida , J. Tuwima, Twardowskiego i innych.

Piękne wiersze o wydarzeniach tego wieczora o narodzinach Jezusa przeplatane były kolędami: Gdy się Chrystus rodzi, Jezus malusieńki, Mędrcy świata i inne. Kolędy to pieśni oparte na biblijnych opisach narodzin Jezusa, pokłonu pasterzy i mędrców. W Polsce znamy ponad pół tysiąca kolęd i chętnie je śpiewamy. Tak było i w Dworku Modrzewiowym. Kolędy chóralnie odśpiewali wszyscy zebrani na spotkaniu goście. Święta Bożego Narodzenia to też zwyczaj obdarowywania się prezentami oraz stawiania w domu przystrojonej choinki. Zwyczaj stawiania drzewka trafił do Polski

z Niemiec w XIX wieku. Umieszczone na gałązkach światełka i gwiazdy na czubku wyrażają radosną nowinę o przychodzącym Jezusie. O to, by taka choinka stanęła w Hospicjum Kutnowskim zadbały Panie; Halina Głogoza, Danuta Konopczyńska, Ewa Wieczorkowska.

Członkinie warsztatów Rękodzielniczych SUTW przygotowały piękne drzewko nazwane "białąchoinką", gdyż udekorowane zostało białymi ozdobami własnoręcznie wykonanymi.

Ewa Wieczorkowska przekazała też obrazki przedstawiające "dobre duszki" wraz z życzeniami, aby rozweselały chorym każdy dzień. Obrazki namalowała własnoręcznie. Przedstawicielki Hospicjum Kutnowskiego obecne na uroczystości przekazały podziękowania w formie listu. Przewodnicząca SUTW Maria Wierzbicka odczytała jego treść, która brzmi:

Szanowni Państwo:
W imieniu własnym, osób chorych oraz wszystkich pracowników i członków Hospicjum Kutnowskiego pragnę serdecznie podziękować za pamięć i serce dla naszych chorych. Dziękuję za przekazanie wspaniałego daru w postaci drzewka świątecznego, choinki z przepięknymi ozdobami, które zostały własnoręcznie wykonane. Wyrażam głęboką wdzięczność Państwu za wspieranie i zrozumienie działalności naszego Stowarzyszenia.

Z serca dziękuję,
Wiesława Sobczyk
Członek Zarządu Hospicjum Kutnowskiego.

Był to bardzo wzruszający moment uroczystości. Spotkanie upłynęło w miłej, serdecznej atmosferze.

Wieczór zakończył się przyjaznymi rozmowami przy herbacie i ciasteczkach. Dzięki takim spotkaniom nasze tradycje nie zaginą.

Opracowanie : Z. Franczak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)