Wystawa przenosi nas w czas przełomu XIX i XX, gdy Żychlin był miastem, w którym wspólnie żyli Polacy i Żydzi. Razem tworzyli historię Żychlina… tu zobaczysz odcisk przedwojennej pieczęci zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Żychlinie i pisma napisane na ich papierze firmowym… tu zadumasz się nad twarzami mieszkańców przedwojennego Żychlina, którzy wyemigrowali za chlebem do Kanady, Argentyny, Palestyny bądź innych miejsc na świecie… tu przeczytasz, jakie problemy z przebudową synagogi mieli jej właściciele… tu obejrzysz dokumenty dotyczące domu złotnika z 1927 roku… tu zobaczysz plan Żychlina z okresu okupacji hitlerowskiej i gdzie Niemcy urządzili getta dla społeczności żydowskiej… tu dowiesz się o Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, który ratował żychlińskich Żydów… tu wspomnisz tych, których nie ma w Żychlinie od 80 lat, a tworzyli to miasto od kilkuset lat.
Wystawa została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wspólnie z Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie. Partnerem w projekcie jest Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina, którego prezes Anna Wrzesińska podczas wernisażu w ciekawy sposób opowiadała o historii społeczności żydowskiej w Żychlinie. Bożena Gajewska opowiedziała o bogatych materiałach związanych z żychlińskimi Żydami zgromadzonych w kutnowskim Archiwum, z których tylko niewielka część została wykorzystana do przygotowania wystawy.
Wśród zwiedzających wystawę był burmistrz Żychlina Grzegorz Ambroziak, który objął patronatem honorowym projekt „Śladami żychlińskich Żydów”. Projekt został objęty patronat honorowym przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Stowarzyszenie Potomków Żydowskiej Polski Centralnej Grupa Żychlin.
Wystawa jest czynna do 22 czerwca 2022 roku. Zapraszamy do jej obejrzenia.
Info: TPZK
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.