Reklama

Reklama

Wystawa "Śladami żychlińskich Żydów" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: wt, 24 maj 2022 09:18
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Dzięki gościnności i uprzejmości dyrektora Magdaleny Modrzejewskiej-Rzeźnickiej w Żychlińskim Domu Kultury odbył się wernisaż wystawy „Śladami żychlińskich Żydów” zorganizowany w ramach projektu pod tym samym tytułem, dofinansowanego przez Forum Dialogu.

Reklama

Wystawa przenosi nas w czas przełomu  XIX i XX, gdy Żychlin był miastem, w którym  wspólnie żyli Polacy i Żydzi. Razem  tworzyli historię Żychlina… tu zobaczysz odcisk przedwojennej pieczęci  zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Żychlinie i  pisma napisane na ich papierze firmowym… tu zadumasz się nad twarzami mieszkańców przedwojennego Żychlina, którzy wyemigrowali za chlebem do Kanady, Argentyny, Palestyny bądź  innych miejsc na świecie… tu   przeczytasz, jakie problemy z przebudową synagogi  mieli  jej właściciele… tu obejrzysz  dokumenty dotyczące domu złotnika z 1927 roku… tu zobaczysz plan Żychlina z okresu okupacji hitlerowskiej i gdzie Niemcy urządzili getta dla społeczności żydowskiej…  tu dowiesz się o Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, który ratował żychlińskich Żydów… tu wspomnisz tych, których nie ma w Żychlinie od 80 lat, a tworzyli to miasto od  kilkuset lat.

Wystawa została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wspólnie z Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie. Partnerem w  projekcie jest Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina, którego prezes Anna Wrzesińska podczas wernisażu w ciekawy sposób opowiadała o historii społeczności żydowskiej w Żychlinie. Bożena Gajewska opowiedziała o bogatych materiałach związanych z żychlińskimi Żydami zgromadzonych w kutnowskim Archiwum, z których tylko niewielka część została wykorzystana do przygotowania wystawy.

Wśród zwiedzających  wystawę był  burmistrz Żychlina  Grzegorz Ambroziak, który objął patronatem honorowym  projekt „Śladami żychlińskich Żydów”. Projekt został objęty patronat honorowym   przez Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne  Żydów w Polsce oraz  Stowarzyszenie Potomków  Żydowskiej Polski Centralnej Grupa Żychlin.

Wystawa jest czynna do 22 czerwca 2022 roku. Zapraszamy do jej obejrzenia.

Info: TPZK

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy