Reklama

Zbliża się XV Festiwal Złoty Środek Poezji

Opublikowano:
Autor:

Zbliża się XV Festiwal Złoty Środek Poezji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja W kwietniu, już po raz XV Kutnowski Dom Kultury zaprasza do Centrum Teatru Muzyki i Tańca na Festiwal Złoty Środek Poezji. To wydarzenie, którego pomysłodawcą i wieloletnim organizatorem był Artur Fryz, poeta i animator kultury związany z naszym miastem, na stałe wpisało się już w wiosenny repertuar KDK. Poza najważniejszymi elementami festiwalu, czyli dwoma ogólnopolskimi konkursami poetyckimi, tegoroczna edycja upłynie pod znakiem spotkań autorskich z poetami wyróżnionymi najważniejszymi nagrodami poetyckimi w kraju. Nie zabraknie też debaty poetyckiej, którą każdego roku otwierany jest festiwal oraz dwóch koncertów.

Konkursy poetyckie są najważniejszym elementem festiwalu. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku towarzyszy festiwalowi od początku i jest jego najważniejszym elementem, cenionym w środowiskach poetyckich. Wśród laureatów znaleźli się między innymi: Jacek Dehnel, Krystyna Dąbrowska, Dominik Bielicki, Sławomir Elsner, Konrad Góra, Jakobe Mansztajn, Bianka Rolando, Tomasz Bąk, Martyna Buliżańska czy Bronka Nowicka.

Na przestrzeni lat jurorami w konkursie na debiut byli między innymi: Karol Maliszewski, Wojciech Wencel, Roman Honet, Artur Fryz czy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Od 2017 roku w jury tego konkursu zasiadają Piotr Śliwiński, Adam Wiedemann i Jakub Kornhauser. A tak o konkursie mówi Piotr Śliwiński:

- Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku to konkurs pod różnymi względami wyjątkowy. Jako jedyny w Polsce całkowicie koncentruje się na debiutach. Autorzy i autorki pierwszych książek poetyckich stoją w absolutnym centrum uwagi – na nich skupia się cała ciekawość jurorów i publiczności, wyłącznie im poświęcone są rozmowy i lektury, które zmieniają Kutno w dwudniową stolicę wiosny. Poezja, debiut i wiosna, to sprawdzony i nadal sensowny ciąg skojarzeń.

Drugim konkursem jest Ogólnopolski Otwarty Konkurs Jednego Wiersza im. P.B. Greca, na który każdego roku zjeżdżają poeci i poetki z całego kraju.

Tegoroczny Festiwal to aż pięć spotkań autorskich. Publiczność festiwalowa spotka się w tym roku z Jerzym Jarniewiczem - poetą, krytykiem literackim, tłumaczem, którego ostatni tom poezji „Puste noce” wydany w 2017 roku został wyróżniony Nagrodą Poetycką Silesius w kategorii książka roku; Julią Fiedorczuk, poetką, autorką opowiadań, laureatką Nagrody Poetyckiej im. W. Szymborskiej za tom „Psalmy” (2017), który nominowany był także do Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii książka roku; Iloną Witkowską, laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku za tom „splendida realta” (2013), nominowaną za swoją drugą książkę poetycką „Lucyfer zwycięża” (2017) do Poetyckiej Nagrody Silesius w kategorii książka roku oraz Nagrody im. W. Szymborskiej; Dominikiem Bielickim, laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. A. Fryza za debiutancki tom „Gruba tańczy” (2008), laureatem Literackiej Nagrody „Gdynia” za swój drugi tom „Pawilony”(2017), nominowany także do Nagrody Poetyckiej Silesius oraz z Jakubem Kornhauserem, poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, literaturoznawcą, od trzech lat związanym z Festiwalem Złoty Środek Poezji jako juror w konkursie im. Artura Fryza oraz prowadzący wykłady dla młodzieży w całorocznym cyklu „Młodzi w środku poezji”, laureatem Nagrody im. W. Szymborskiej za tom „Drożdżownia” (2015), który pod koniec marca tego roku wraca ze zbiorem próz poetyckich „Dziewięć dni w ścianie”.

Debata poetycka z kolei to od kilku lat nieodłączny element otwierający festiwal. Spotkanie odbywa się w Łódzkim Domu Kultury, który jest partnerem tego wydarzenia. W tym roku do debaty pod hasłem „Artur Fryz i poeci miast mniejszych”, Piotr Groblińśki z ŁDK zaprosił poetki i poetów związanych z małymi i średnimi miastami: Joannę Chachułę (Sieradz), Grażynę Baranowską (Kutno), Krzysztofa Siwczyka (Gliwice) i Macieja Bieszczada (Wieluń). Podczas dyskusji dowiemy się m.in. co poeta daje miejscu, w którym pisze, czy tworzy mitologię miasta, w którym żyje i czy silne osobowości literackie pomagają budować środowisko.

Nieodłącznym elementem Złotego Środku Poezji są również koncerty, które zawsze były ważnym jego akcentem. W tym roku KDK zaprasza na dwa. Pierwszy to koncert Zgniłości – zespołu krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka (Świetliki), którzy do współpracy zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta. Z kolei na zamknięcie Festiwalu usłyszymy „Nową falę polskiego dancingu” w wykonaniu zespołów Babu Król i Smutne Piosenki. Projekt jest efektem współpracy Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury z Poznania, Pań z Gnieźnieńskiego Klubu Seniora „Radość” i Jacka Szymkiewicza – lidera zespołu Pogodno i Babu Król. Współpraca ta polegała na poszukiwaniu najbardziej romantycznych historii z lat młodości seniorek. Okazało się, że wszystkie te historie dotyczą motywu tańca z nieznajomym i dancingu. Jacek Szymkiewicz zaprosił jeszcze do współpracy poznański zespół Smutne Piosenki i tak powstała płyta „Nowa fala polskiego dancingu” zainspirowana historiami usłyszanymi na warsztatach.

Festiwal Złoty Środek Poezji odbędzie się w dniach 10-14 kwietnia. Bilety na oba koncerty – 10 zł, na pozostałe wydarzenia festiwalowe wstęp wolny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE