Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Jak minął ósmy spacer po Kutnie?

Opublikowano: pon, 31 sie 2020 10:31
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Za nami ósmy z serii Spacerem po Kutnie - "Park im. Wiosny Ludów - od pierwszych XVIII-wiecznych nasadzeń do rewaloryzacji"

Reklama

Frekwencja spaceru baaardzo nas zaskoczyła! Wyjątkowo licznie zgromadzeni mieszkańcy Kutna i okolic wyruszyli z nami w blisko dwugodzinny spacer. Dziś naszym przewodnikiem po raz kolejny był Andrzej Latos - znawca i pasjonat przyrody regionu kutnowskiego, który tym razem przybliżył spacerowiczom historię drugiego kutnowskiego parku.

Przybyli dowiedzieli się o tym kto, kiedy i w jakich okolicznościach założył park, w jakim jest on stylu i czym się charakteryzuje, jakie były etapy jego rozwoju na przestrzeni kilku wieków i jak przetrwał powojenny, niełaskawy dla tego typu założeń czas. Poruszony został też temat rewaloryzacji parku przed kilku laty - dowiedzieliśmy się jak przebiegał, na czym polegał i na jakie trudności natrafiono.
Przyjrzeliśmy się także z bliska kilku ciekawszym okazom drzew, m.in. platanowi, grabom, dębom, oraz dowiedzieliśmy się jakie funkcje pełnią zadrzewienia w krajobrazie.

W ramach "smaczku" odwiedziliśmy aż dwa miejsca. Pierwszym z nich było Muzeum Bitwy nad Bzurą, czyli dawne mauzoleum Feliksa i Walentyny Mniewskich, właścicieli dóbr kutnowskich. Obecnie zgromadzone są w nim liczne artefakty związane z toczącą się nieopodal naszego miasta bitwą. Drugim miejscem była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego, czyli dawny tzw. Pałac Gierałty, od XVIII wieku siedziba właścicieli miasta. Pan Latos pokrótce przedstawił zebranym historię obiektu, opowiedział o jego kolejnych mieszkańcach, o tym co działo się w nim podczas II wojny światowej oraz o powstałej zaraz po niej szkoły muzycznej. Następnie spacerowicze mogli zwiedzić pięknie odrestaurowane pałacowe wnętrza i spojrzeć z tarasu na podjazd i obsadzone różami rondo.
Serdecznie dziękujemy dyrektorom Muzeum Regionalnego w Kutnie i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Kutnie za możliwość zwiedzenia tych dwóch wyjątkowych miejsc

Serdecznie dziękujemy za tak liczne przybycie i zapraszamy za tydzień ! O "smaczku" kolejnego spaceru poinformujemy wkrótce.
Zadanie pn. „Spacerem po Kutnie” dofinansowane jest ze środków finansowych Miasta Kutno

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy