Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Kulturalne rozpoczęcie roku! Bilbiotekę odwiedził wyjątkowy gość

Opublikowano: śr, 15 sty 2020 15:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Spotkanie z Andrzejem Moraczewskim w ramach "Kutno z pasją" we wtorkowy wieczór otworzyło kulturalną ofertę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie na rok 2020. Gość wieczoru to z zawodu nauczyciel, z pasji zajmuje się działalnością artystyczną - rzeźbi , maluje, pisze wiersze, muzykę oraz teksty piosenek. Śpiewa i gra na gitarze, saksofonie altowym, skrzypcach oraz flecie prostym - prawdziwy człowiek orkiestra. Jak powiedział sam o sobie: muzyką nasiąkał w domu, a potem w wojskowej orkiestrze.

Reklama

W 2005 r. za " wszechstronną i oryginalną twórczość artystyczną " otrzymał Nagrodę Starosty Kutnowskiego. Jako laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O liść konwalii" organizowanego przez Dom Muz w Toruniu, w 2009 r. wydał w wyd. Nowy Świat w Warszawie debiutancki tom poezji zatytułowany "Jeśli widziałeś człowieka". W 2015 dziennikarka Polskiego Radia Hanna Bogoryja Zakrzewska przygotowała o nim reportaż pt. "Obok nas" odtworzony kilkakrotnie w pierwszym i trzecim programie Polskiego Radia .

Ponadto, na przestrzeni ponad dwudziestu lat jego prace plastyczne prezentowane były na wystawach min. w Kutnie [KDK ,MiPBP , Biblioteka Pedagogiczna oraz Muzeum Regionalne] ,w Muzeum Regionalnym w Łowiczu, w Domu Kultury w Legionowie, w Bielańskim Ośrodku Kultury, kilka rzeźb w kamieniu w tzw. " Królikarni " na terenie Łazienek Królewskich, instalacja "Kapliczka powstańcza " brała udział w wystawie pokonkursowej w podziemiach Kościoła Trzech Krzyży w Warszawie - następnie została przekazana w darze dla organizującego się Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jego prace można było zobaczyć jeszcze w wielu innych miejscach związanych ze sztuka i kulturą. Kilka z nich towarzyszyło artyście również podczas spotkania w bibliotece komponując się z przygotowanym programem artystycznym, w którym znalazły się wiersze z tomiku "Jeśli widziałeś człowieka" i czekającego na wydanie tomiku „Spacer po lesie”, na którego wydanie, autor poszukuje środków. Wśród nich były: ”Dzikie konie” „Beton”, ”Spotkanie z poetą”, ”Wiersz o miłości”, „Zaklinanie śmierci”, „Niedopasowanie”.

Wieczór jednak zdominowały piosenki autorstwa Andrzeja Moraczewskiego i w jego wykonaniu. Mogliśmy wysłuchać m.in. ”Zmienny świat”, „Schody”, „Ballada polska”,”Milczenie gwiazd”, „Miłość i róże”, „Moja miłość”, „Nie zamykajcie nieba aniołom”, „Dolina dzikich koni”,”Pomiędzy bielą a czerwienią”.

Przedstawione utwory wprowadziły wszystkich w nastrój zadumy i refleksji. Sam artysta swoją twórczość skomentował, że nigdy nie chciał w pisaniu popaść w banał i na tyle jest to jego pisanie cenne, na ile nie ma w nim banału. Na zakończenie wieczoru gość otrzymał gromkie brawa i słowa podziękowania za poetycką wrażliwość. Wszyscy uczestnicy mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (1)
  • 2 lata temu | ocena +8 / -8

    Fanka

    Pan Andrzej to perełka Żychlina,wspaniały . skromny człowiek.Artysta o wielu talentach.