Reklama

Reklama

[ZDJĘCIA] Powróciły wspomnienia sprzed lat! Legendarny zespół w KDK

Opublikowano: czw, 23 sty 2020 18:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Kutnowski Dom Kultury przygotował wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Nasze miasto odwiedził krakowski zespół Wawele.

Reklama

To był rozśpiewany, subtelny i sentymentalny wieczór w Kutnowskim Domu Kultury. Zespół Wawele zaprezentował nam swoje największe hity, a publiczność brała bardzo aktywny udział w całym wydarzeniu.

Wawele&Jan Wojdak - Krakowski zespół wokalno-instrumentalny powstał w 1972r. Pierwszy skład Waweli to: Jan Wojdak (wcześniej był założycielem takich grup jak: Duchy, Wawelskie Smoki, Górale) – śpiew, gitara, lider; Marek Kulisiewicz – śpiew, instrumenty perkusyjne; Jerzy Fasiński – perkusja; Adam Moszumański – gitara basowa; Janusz Wroński – skrzypce, śpiew.

Zespół Wawele debiutował w klubie studenckim Grota krakowskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Jan Wojdak, który posiada ogromną łatwość pisania przebojowych piosenek został zaproszony wraz z zespołem w 1972r. przez Witolda Pogranicznego do radiowego Studia Rytm na nagranie trzech piosenek: Mleczarz, Kup mi księżyc, Ballada o trzech – wszystkie z tekstami Ewy Lipskiej i muzyką Wojdaka. W latach następnych zespół wielokrotnie brał udział w radiowych i telewizyjnych Giełdach Piosenki, często występował na FPP w Opolu (”Dom, który czeka” - nagroda, ”Nie szkoda róż”, ”Zostań z nami melodio”), MFP w Sopocie oraz FPŻ w Kołobrzegu. Utwór „Nie szkoda róż”; stał się Piosenką Roku 1978. W latach 1978 – 1980 przeboje Waweli były na czołowych miejscach plebiscytów radiowych, na antenie „Lata z radiem”(”Nie szkoda róż” – I miejsce w plebiscycie) czy „Interstudia”- plebiscytu ośmiu europejskich stolic (”Biały latawiec” zdobył I miejsce). Powstały również dwa dwudziestominutowe filmy telewizyjne w reżyserii Grzegorza Dubowskiego z przebojami zespołu ( „Zostań z nami melodio”-1979 i „Na strunach gitary” – 1987).

W 1987 roku teledysk z piosenką pt.: ”Miłosny zawrót głowy” otrzymuje zaszczytny tytuł „Teledysku roku 1987”. Piosenka „Zaczarowany fortepian” zajęła I miejsce na liście Polskich Przebojów Programu I Polskiego Radia w 1998r. Utwory prezentowane przez zespół Wawele dzięki prostym tekstom i ładnym melodiom wytrzymały próbę czasu, czego dowodem jest obecność tych piosenek na antenie radiowej i częste zaproszenia zespołu na koncerty w kraju i zagranicą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)