reklama

[ZDJĘCIA/WIDEO] Duma i patriotyzm wśród uczniów. „Pamiętamy o naszych bohaterach”

Opublikowano:
Autor:

[ZDJĘCIA/WIDEO] Duma i patriotyzm wśród uczniów. „Pamiętamy o naszych bohaterach” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaW Kutnowskim Domu Kultury z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości odbył się XXII Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej "Głos Ojczyzny", którego organizatorem był Zespół Szkół nr 3 im. W. Grabskiego w Kutnie. Dyrektor placówki podkreślał, że patriotyzm i pamięć o historii jest bardzo ważna w życiu szkoły.

Na wydarzenie zaproszono m.in. przedstawicieli władz powiatowych, przedstawicieli instytucji oświaty i edukacji i kutnowskich stowarzyszeń. Nie zbrakło rzecz jasna nauczycieli i uczniów.

Wszystko rozpoczęło się od przedstawiania teatralno-muzycznego, którego tematyka oparta była na tragicznym losie Polski i Polaków w czasie II Wojny Światowej.

- Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Polacy w II Wojnie Światowej”. Naszym rodakom urodzonym w latach XX-tych ubiegłego stulecia przyszło doświadczyć tragedii, kolejnego – jeszcze straszniejszego – konfliktu światowego. Na pokolenia z rocznika 1920 spadł główny ciężar walki z wojskami III Rzeszy na wszystkich frontach wojny – podkreślał dyrektor.

W programie znalazł się także wykład Kazimierza Śwircza z Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Podczas koncertu zaprezentowali się laureaci szkolnego konkursu. Dokładnie o symbolicznej godz. 11.11 wspólnie odśpiewano hymn narodowy.

W swoim przemówieniu dyrektor Wojciech Banasiak mówił, że szkolna społeczność pamięta o ojcach Niepodległości – wymieniał Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa.

- Warto przypomnieć atmosferę tamtych listopadowych dni, gdy Polska budziła się do zmartwychwstania po 123 latach nieobecności na mapach Europy – mówił Wojciech Banasiak.

Przypomniał słowa Jędrzeja Moraczewskiego, drugiego premiera II Rzeczpospolitej, który mówił o wielkiej radości, która ogarnęła Polaków po odzyskaniu wolności.

- Wolność. Niepodległość. Zjednoczenie. Własne państwo. Na zawsze. Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni – mówił Jędrzej Moraczewski.

Dyrektor Grabskiego podkreślał, że w ten sposób myślało całe pokolenie Polaków, które przeżyło I Wojną Światową. Pokolenie piąte w kolejności od zniknięcia I Rzeczpospolitej.

Przypomniał także najważniejsze osiągnięcia Polaków, którzy tworzyli odradzające się państwo. Wymienił m.in. odbudowę struktur administracyjnych, systemu prawnego i szkolnictwa. Mówił o osiągnięciach kultury i nauki. Przypomniał, że w XX-leciu międzywojennym powstał nowy port i miasto Gdynia i centralny okręg przemysłowy. Mówił także o reformie walutowej.

- To właśnie patron naszej szkoły, Władysław Grabski, wprowadził do obiegu złotówkę – podkreślał Wojciech Banasiak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE