Reklama

”Zobaczyć Lili – Autystyczna, autentyczna historia” – spotkanie z Pawłem Burczykiem i jego rodziną.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja

15 listopada w Centrum Seniora w Kutnie, na specjalne zaproszenie Fundacji Pro Aperte, gościł Pan Paweł Burczyk, aktor filmowy i teatralny, a prywatnie tata 19 letniej Wiktorii w spektrum autyzmu. Ze względów pandemicznych na spotkanie nie mogły przyjechać jego żona Olimpia Poniźnik- Burczyk oraz córka Wiktoria, które połączyły się ze zgromadzoną publicznością online.

Spotkanie było okazją do szczególnej rozmowy o spektrum autyzmu. Nasi goście podzielili się własną historią i doświadczeniami, jak sami mówili, wykonali kawał dobrej roboty, aby być w tym miejscu, w którym teraz są. Wychowanie dziecka w spektrum autyzmu nie jest łatwe, ale nie jest też trudne. Jeżeli wejdzie się w świat osoby w spektrum autyzmu, za jej pozwoleniem, z miłością i akceptacją można wspólnie przeżyć piękną opowieść. Nie jest ona wolna od trudnych chwil i doświadczeń związanych np. z systemem edukacji, reakcjami otoczenia, czasem również nie zawsze dającymi się racjonalnie wytłumaczyć zachowaniami samego dziecka w spektrum, jednak jak podkreślali Paweł i Olimpia - zaakceptowanie pewnych faktów, otwarcie się na to, co nie zawsze racjonalne, na własne i cudze potrzeby, wzajemne wsparcie, nie ocenianie bardzo pomaga.

Spotkanie było tez okazją do porozmawiania o szczególnej produkcji, którą państwo Burczykowie zamierzają zrealizować, czyli filmie fabularnym ”Zobaczyć Lili – Autystyczna, autentyczna historia” opowiadającym o kilkuletniej dziewczynce w spektrum autyzmu jej rodzinie oraz ich doświadczeniach w codziennym życiu.

Spotkanie z rodziną Burczyków wpisuje się w idee Fundacji Pro Aperte, takie, jak odkrywanie potencjału, a nie naprawianie drugiego człowieka, dzielenie sia mądrą wiedzą na temat różnorodności rozwojowej, przełamywanie stereotypów w postrzeganiu spektrum autyzmu.

Liczymy na kolejne takie owocne, wyjątkowe, pełne poczucia humoru, dystansu i miłości spotkanie podczas kutnowskiej premiery filmu „Zobaczyć Lili”

 

„Zmień z nami ŚWIAT! Pokażmy, że nasze dzieci nie są ANIOŁAMI DZIWNOŚCI.

One są ANIOŁAMI MIŁOŚCI!! Potrzebujesz wyruszyć z nami w tą MAGICZNĄ FILMOWĄ PODRÓŻ . Wdzięczność!”

Olimpia Poniźnik-Burczyk, Paweł Burczyk

 

 

 

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE