Duże zmiany zaczynają się od małych
Czy proekologiczne działania małej jednostki mają jakikolwiek wpływ na środowisko w obliczu dużych korporacji, fabryk, które każdego dnia przynoszą szkody, odciskające piętno na naszej planecie? Tak! To pierwsze, co powinniśmy sobie uświadomić. Przede wszystkim dlatego, że nas - jednostek są miliony, dziesiątki milionów i razem możemy naprawdę wiele.
Poza tym, że mamy szansę zrobić coś dobrego dla natury, musimy pamiętać o tym, że to my napędzamy te dymiące, zużywające ogromne ilości wody, energii elektrycznej oraz substancji chemicznych fabryki. Ekologiczna postawa powinna mieć początek w domu, lecz warto też rozszerzyć swoje działania na szerszą skalę i zaangażować się w lokalne inicjatywy. Jeśli interesuje Cię temat ekologii, koniecznie zajrzyj na https://ekobieco.pl/.
Lokalne akcje ekologiczne
Oszczędzasz wodę, ograniczasz zużycie plastiku, na zakupy zawsze chodzisz z materiałowymi torbami, ogród podlewasz deszczówką, a w domu korzystasz z energooszczędnych urządzeń? Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić dla swojej okolicy, by wesprzeć środowisko naturalne, w którym na co dzień funkcjonujesz? Sprawdź, czy w Twoim mieście funkcjonuje stowarzyszenie ekologów, klub. Jakiego rodzaju inicjatywy podejmowane są w ramach działania tego rodzaju organizacji?
1. Sprzątanie lasu i ulic
Wspólne sprzątanie swojej okolicy to akcja, której efekty są natychmiastowo widoczne i dają mnóstwo satysfakcji. Jednocześnie stanowią doskonałą okazję do sąsiedzkiej integracji.
2. Zakładanie budek lęgowych
Niektóre gminy inwestują w zakup budek dla poszczególnych gatunków ptaków i rozdają je swoim mieszkańcom. Warto zwrócić się do urzędu z taką propozycją. Jako miejscowi możecie zorganizować wspólne warsztaty składania i instruktażu montowania budek na swoich działkach.
3. Wzajemna motywacja w mediach społecznościowych
Dobrym pomysłem jest wykorzystanie dostępnych dziś narzędzi. Niech media społecznościowe i Internet posłużą do szerzenia dobra. Warto w tym celu stworzyć grupę lokalnej społeczności, na której będziecie mogli się motywować oraz wymieniać pomysłami, doświadczeniami, podpowiadać, jak ograniczyć ilość zużywanych śmieci https://ekobieco.pl/jak-mozna-zminimalizowac-ilosc-produkowanych-smieci. Na takiej grupie szybko też zwołacie wolontariuszy do sprzątania parku, podpisania petycji lub przeprowadzenia innej proekologicznej akcji.
4. Szerzenie ekologicznej świadomości w szkołach
Nie musisz być nauczycielem, by przekazywać dzieciom pewne wartości. Możesz zaproponować w szkole swojego dziecka krótką pogadankę na godzinie wychowawczej, wspólne sadzenie ziół na klasowym parapecie, warzyw w szkolnym ogródku lub budowę karmników. Od najmłodszych lat warto uczyć, że ograniczanie konsumpcjonizmu i troska o młodszych przyjaciół są łatwe.
5. Sąsiedzki bazar
Małe miejscowości, wsie, ale również osiedla w dużych miastach coraz częściej organizują sąsiedzkie bazary, wyprzedaże garażowe, w trakcie których można sprzedawać, ale również wymieniać się i oddawać za darmo to, czego się już nie potrzebuje. To świetny sposób na ograniczenie śmieci. Podobną inicjatywą są lodówki społeczne, szafy i biblioteczki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.