Istnieje wiele zawodów, które są przez klientów mylone, a zakres ich działalności nie do końca pozostaje jasny. Przykładem jest choćby prawnik i adwokat – kto to jest i czym się zajmuje? Poznaj bliżej obie te profesje!
Prawnik a adwokat – kto to jest?
Aby zostać prawnikiem, należy ukończyć studia prawnicze trwające 5 lat. Z kolei adwokatem zwiemy specjalistę po ukończeniu studiów prawniczych i odbyciu aplikacji adwokackiej, co kończy się po 3 latach stosownymi egzaminami. Można więc powiedzieć, że czas nauczania na stanowisko adwokata trwa parę lat dłużej, przez co taka osoba ma nieco więcej uprawnień zawodowych.
Czym zajmuje się prawnik?
Prawnik po zakończeniu nauczania ma już solidne podstawy teoretyczne do pracy w wybranym przez siebie zawodzie. Może sporządzać opinie prawne, udzielać porad w tym zakresie czy wyjaśniać zawiłości w kwestiach prawnych, jeśli nie są one znane. Inne usługi świadczone przez tego specjalistę to m.in.:
- uczestnictwo w różnego rodzaju negocjacjach;
- przygotowywanie pism i całej korespondencji prawnej;
- analiza sytuacji prawnej klientów i sugerowanie optymalnych rozwiązań w tym zakresie;
- wprowadzanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zakres obowiązków adwokata
Adwokat, ze względu na dłuższe wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje, ma większy manewr działania w swojej codziennej pracy. Może bowiem wykonywać te same obowiązki, co prawnik, a dodatkowo:
- reprezentuje swojego klienta przed Sądami wszystkich instancji;
- przygotowuje obronę w sprawach karnych.
Prawnik, adwokat, a może radca prawny?
Z pewnością słyszałeś także o profesji takiej jak radca prawny. Jest to osoba po studiach prawniczych i odbyciu aplikacji radcowskiej, która podobnie jak w przypadku adwokackiej, trwa 3 lata i kończy się egzaminami. Podstawową różnicą jest jednak to, że radca prawny może zostać zatrudniony w ramach umowy o pracę w różnego rodzaju instytucjach i przedsiębiorstwach.Adwokat z kolei może działać jedynie w ramach indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnik spółki. Najczęściej zakłada więc własną kancelarię adwokacką. Zakres obowiązków pozostaje jednak podobny. Przykładowo obaj specjaliści mogą reprezentować Cię w Sądzie.
Źródło: